Dvadsaťdeväťročný Prievidžan má svoje miesta, na ktorých hľadá stopy druhohôr a treťohôr. Niektoré skameneliny má aj z bane.
PRIEVIDZA. Viac než 3500 skamenelín druhohorných a treťohorných živočíchov má vo svojej zbierke 29-ročný amatérsky paleontológ Roman Arpáš z Prievidze.
Medzi svoje najvzácnejšie exponáty zaraďuje skamenené zvyšky nôh malej treťohornej stromovej žabky, ktorá na území dnešnej hornej Nitry žila približne pred siedmimi miliónmi rokov. Našiel ich vlani na poslednej výprave za skamenelinami neďaleko Prievidze.
Viac skamenelín Romana Arpáša si pozrite tu.
Bola to podľa neho veľká náhoda, pretože veľkosť nálezu je sotva pol centimetra. Odborníci ho považujú za malý veľký objav, pretože je ojedinelý na Slovensku. Prsty žabky sú bez blán, čo potvrdzuje teóriu, že táto žabka ešte žila v korunách stromov, hovorí Roman. Verí, že raz sa mu podarí nájsť aj celú žabku alebo jej väčšiu časť.
Roman sa amatérsky venuje zbieraniu skamenených živočíchov už dvadsať rokov. Svojho prvého treťohorného ulitníka našiel v blízkosti bojnických kúpeľov, keď mal deväť rokov. Vtedy chodil na výpravy s otcom Pavlom, ktorý je zasa významným amatérskym entomológom a vo svojej zbierke má asi pätnásť tisíc preparovaných chrobákov.
Vášeň – naplno sa venovať svojej záľube, teda zdedil teda po otcovi. Vyučil sa za predavača a v súčasnosti pracuje v jednej zahraničnej potravinárskej firme.
Vyhľadávaniu skamenelín sa venuje v každom voľnom čase. Má svoje miesta, ktoré však nerád prezrádza, pretože podľa neho sú ľudia, ktorí si z paleontologických nálezov robia obchod. Na ich hľadanie často používajú techniku a zvyčajne viac zničia ako nájdu.
V zbierke má zvyšky schránok alebo odtlačky hlavonožcov, amonitov, rýb a iných morských živočíchov starých milióny rokov. Vo veľkosti od desiatok centimetrov po niekoľkomilimetrové nálezy. Aby ich mohol určiť, musí preštudovať veľa odbornej literatúry. Keď je v koncoch, obráti sa na popredných odborníkov na Slovensku.
Niektoré nálezy pochádzajú z okolitých hnedouhoľných baní. Priniesli mu ich kamaráti baníci. Vo vitrínach má doma aj desiatky vzácnych exemplárov zo zahraničia i zámoria. Získal ich výmenou na burzách, ale mnohé mu takisto priniesli priatelia.