PRIEVIDZA. Mnoho ľudí si dnes myslí, že poézia je skôr na ústupe a stala sa len okrajovo vyhľadávaným žánrom literatúry. O opaku nás presviedča zbierka básní Sólo pre 9 hlasov.
V bratislavskom Panta Rhei ju slávnostne pokrstil známy slovenský básnik a textár Kamil Peteraj. Kniha je výberom z poézie deviatich súčasných autorov Miroslavy Ábelovej, Tona Mella, Ivany Drábovej, Richarda Miškeho, AmieTameally, Miroslava Búrana, Penelope Toomeyovej, Strixa, Michala Pivarčiho. Prví štyria pochádzajú z Prievidze. Kamil Peteraj prirovnal túto zhodu k "trnavskej skupine" a k možnosti formovania sa súčasnej silnej prievidzskej skupiny. Autorom poprial, aby sa zbierka stala kultovou.
Pomohol im internetový projekt
Týmto mladým ľuďom sa podarilo debutovať s poéziou vo vydavateľstve Ikar vďaka portálu mamtalent.sk. Spomedzi tisícky príspevkov, ktoré sa od vzniku portálu v septembri 2009 na stránke nahromadili, Ikar a Kamil Peteraj spoločne vybrali spomenutých deväť autorov. Z výberu ich uverejnených diel sa následne zostavila zbierka básní Sólo pre 9 hlasov.
Kniha uzrela svetlo sveta v januári a následne na to ju krstili. „Ešte budú musieť bojovať s mnohými vecami, hlavne v sebe, lebo poézia je o skúsenosti. Prišiel výťah, ja som vás deviatich do neho našupoval, teraz to stlačím a choďte pekne hore – scéna je vaša,” zaželal básnickým talentom krstný otec Kamil Peteraj. Okrem zbierky uviedli do života i ďalšiu knihu z edície Mám talent, Drsná neha od Silvie Koscelanskej, krstili symbolom na jej obálke - citrónom a kockami ľadu. Na krste zaspieval i Miro Jaroš, ktorý na textoch svojich piesní spolupracuje s autorkou Ivanou Drábovou.
Predstavili sa v Prievidzi
Pri príležitosti uvedenia zbierky na trh sa prievidzský Literárny klub POET rozhodol zorganizovať i verejné čítanie z tejto knižky. Akcia sa uskutočnila v priestoroch Regionálneho kultúrneho centra Prievidza. Programom sprevádzala prievidzská divadelníčka Katarína Súkeníková a o hudobnú vsuvku sa postaralo Spontánne hudobné zoskupenie Nany. Na prezentácii sa predstavilo sedem autorov, vrátane štyroch Prievidžanov, ktorí sú zároveň i členmi Literárneho klubu POET.
Autor: Ivana Drábová