TUŽINA. Prezident Ivan Gašparovič udelil v prvých dňoch tohto roka Rad Bieleho dvojkríža II. triedy 76-ročnému Waltherovi Greschnerovi. Nemec, ktorý vyrastal v Tužine, získal ocenenie za rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a Nemeckom.
Greschner sa po odchode do penzie začal aktívne zaujímať o Slovensko a osobitne o Tužinu. Významnou mierou sa zaslúžil o záchranu kultúrnych pamiatok v tejto dedine.
Ústretová nemecká vláda
Napriek tomu, že Walther Greschner sa narodil v Bratislave, časť detstva prežil v Tužine. V roku 1944, vtedy mal asi desať rokov, pri nútenom odsune Nemcov zo Slovenska, musel aj on odísť.
„Až po roku 1989 sa začal častejšie vracať do Tužiny. Jeho matka, ale aj kňaz, ktorý pochádzal z tejto obce, mu hovorili, aby sa postaral o tužinské pamiatky. On túto ich prosbu naplnil,“ hovorí blízky spolupracovník Walthera Greschnera Karol Déri, ktorý býva v Prievidzi, ale k Tužine má blízky vzťah.
Greschner so záchranou tužinských pamiatok začal naplno po odchode do penzie. Najskôr sa mu od nemeckej vlády podarilo získať peniaze na reštaurovanie Mariánskeho stĺpu, neskôr aj malieb v miestnom kostole a organu. Sám financoval výrobu vežových hodín.
„Od nemeckej vlády sa mu podarilo celkovo vybaviť viac ako 660-tisíc eur,“ prezradil Déri.
Slovenské prekážky
Greschner však nezabezpečoval len reštaurovanie pamiatok v Tužine.
„Významne podporuje aj činnosť Karpatskonemeckého spolku v Tužine. Najmä sa sústreďuje na spevácky a tanečný súbor, pretože je nositeľom tradícií pôvodných nemeckých obyvateľov v obci,“ povedal starosta Tužiny Ján Sloboda. S Karpatskými Nemcami však spolupracuje aj v iných častiach Slovenska, nielen na hornej Nitre.
Napriek tomu, že milovanej Tužine Greschner v minulosti veľa pomohol, do nových reštaurátorských projektov sa už púšťať nechce.
„Cíti, že nie vždy je jeho snaha ocenená. Navyše na Slovensku sa stretáva aj s mnohými prekážkami, ktoré v Nemecku nepozná. Je to napríklad nepochopenie či slabá ústretovosť“ vysvetlil Déri.
Myslí si, že udelenie štátneho vyznamenania Greschnerovi bolo správne a zaslúžené.
Rovnako tento krok od slovenského prezidenta oceňuje aj starosta Tužiny.
„Cena je v správnych rukách. Walther Greschner je rozhľadený človek s bohatými životnými skúsenosťami, s úprimným vzťahom k Slovensku a čo mňa mimoriadne teší, aj k Tužine,“ dodal Sloboda.