BOJNICE. Laparoskopia je známa už takmer sto rokov, predsa sa však zaraďuje medzi relatívne nové metódy diagnostiky a liečby v chirurgických odboroch. V bežnej medicínskej praxi sa využíva asi dvadsať rokov.
Od mája minulého roku zaviedli laparoskopiu aj na urologickom oddelení bojnickej nemocnice. Viac sme sa o nej porozprávali s lekárom PETROM ČECHOM.
Napriek tomu, že laparoskopia je už pomerne známa, predsa vysvetlite, v čom je jej podstata?
- Je to operačná metóda brušnej chirurgie, gynekológie a urológie, pri ktorej sa pomocou endoskopických nástrojov pod kontrolou kamery operujú orgány v brušnej dutine. S rozvojom endoskopickej techniky sa rozširuje aj spektrum zákrokov, ktoré s nimi môžeme vykonávať.
Aké sú výhody laparoskopickej operácie?
- Mnohé štúdie priniesli nepopierateľné dôkazy, že laparoskopická operácia je pre pacientov šetrnejšia, pooperačná rana menej bolí a z nemocnice môžu odísť skôr. Navyše jazva je oveľa krajšia ako pri bežnom zákroku. Výhodná je aj pre lekára. Predovšetkým lepšie vidí na zákrok, pretože obraz je niekoľkonásobne zväčšený, môže pracovať jemnejšie a pri stole potrebuje len jedného asistenta.
Dá sa v krátkosti opísať priebeh laparoskopickej operácie?
- Pacient je operovaný v celkovej narkóze. Lekárovi stačí najviac jeden centimeter dlhý rez, cez ktorý pomocou ihly vpustí do brušnej dutiny oxid uhličitý, aby sa predná brušná stena oddelila od vnútorných orgánov. Nafúknutie brucha umožňuje manipuláciu v jeho dutine. Cez ten istý rez sa zavedie dnu kamera, vďaka ktorej lekár vidí, čo sa deje v pacientovom tele. Urológ či chirurg urobí ešte dva až tri ďalšie rezy, cez ktoré zavedie špeciálne operačné nástroje. Po odpreparovaní orgánu, napríklad obličky, sa zavedie dnu extrakčné vrecúško, pomocou ktorého sa preparát vyberie cez rozšírený rez. Zamedzí sa tým vznik metastáz v mieste vstupu nástrojov do telesných dutín. V podstate je len málo zákrokov, ktoré sa nedajú urobiť laparoskopicky. Objektívne musí priznať, že nie vždy sa laparoskopia vydarí. Niekedy sa jej priebeh skomplikuje a operatér je nútený urobiť klasický operačný rez.
Ktoré operácie sa dajú robiť laparoskopicky v urológii?
- Najrozšírenejšie je odstránenie obličky pre nádor alebo jej nefunkčnosť. Pre prvotné štádiá nádoru ohraničeného na obličke je laparoskopia zlatým štandardom a doporučuje ju aj Európska urologická asociácia. Otvorené chirurgické odstránenie obličky napriek tomu zostáva štandardnou liečbou pre viaceré prípady. Z onkologického hľadiska sa laparoskopické odstránenie obličky nelíši od otvorených operácií.
Kto sa môže podrobiť laparoskopickej operácii?
- Každý pacient, ktorý je dôkladne vyšetrený a jeho ochorenie spĺňa kritériá na operáciu, sa môže u svojho lekára informovať o možnostiach laparoskopie. Operatér sa podľa viacerých kritérií rozhodne, či urobí klasickú alebo laparoskopickú operáciu. Predchádzajúce operácie v jeho brušnej dutine často vylučujú laparoskopickú operáciu. Problémom sú aj kardiologické a respiračné ochorenia. V každom prípade je dobré sa o možnostiach laparoskopickej operácie poradiť s lekárom. Naša urologická ambulancia je od januára pacientom k dispozícii už každý deň, pacienti sa k nám môžu objednať aj telefonicky.