NOVÁKY/PRIEVIDZA. Dve stredné školy z prievidzského regiónu sa ocitli v ohrození. Vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja rozhodlo, že Gymnázium Nováky a Stredná odborná škola na Vinohradníckej ulici neotvoria v septembri prvé ročníky. Argumentuje nepriaznivým demografickým vývojom a ekonomickou situáciou.
Obe školy rozhodnutie zaskočilo. Tvrdia, že s nimi nikto nerokoval. Kým riaditeľstvo gymnázia chce ešte situáciu riešiť, odborná škola sa podriadi nariadeniu kraja.
Stále menej detí
Samosprávny kraj pri určení počtu tried prvákov v stredných školách pre školský rok 2011/2012 vychádzal predovšetkým z predpokladaného počtu žiakov končiacich základné školy v okrese Prievidza.
„Brali sme tiež do úvahy záujem detí o štúdium na konkrétnych stredných školách," povedala hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová a dodala: „Uvedomujeme si, že optimalizácia stredných škôl v rámci kraja je veľmi citlivá téma. Nútia nás k nej nepriaznivé demografické a ekonomické dôvody."
Tento školský rok nastúpilo v kraji do stredných škôl o 1500 žiakov menej ako v predchádzajúcom roku. Prognóza pre budúce obdobie podľa vedenia kraja nie je optimistická.
Nečakané rozhodnutie
Obe spomínané školy dostali rozhodnutie o neotvorení tried v prvom ročníku koncom novembra.
„Nikto s nami nerokoval, dopredu sme nič nevedeli. Navyše je zaujímavé, že podľa dátumu na rozhodnutí, bolo toto opatrenie prijaté už v septembri. Prečo sme ho dostali až o dva mesiace neskôr, neviem," povedala riaditeľka Strednej odbornej školy na Vinohradníckej ulici v Prievidzi Alena Klingová.
Škola už totiž na jeseň rozbehla rôzne aktivity zamerané na nábor nových žiakov. Ak by mali rozhodnutie skôr, nepúšťali by sa do nich.
Nikto nehovoril ani s vedením nováckeho gymnázia, ktoré chce ešte o vzniknutej situácii rokovať a rozhodnutie zvrátiť.
„Stretli sme sa už s niektorými poslancami kraja, navštíviť by sme chceli aj trenčianskeho župana. Postavili sa za nás starostovia všetkých obcí a miest z nováckej, vestenickej a rudnianskej doliny. Pre deti z týchto dedín je z ekonomického hľadiska neúnosné, aby cestovali do gymnázií v iných mestách," povedala riaditeľka nováckeho gymnázia Katarína Machová.
Vyzdvihujú svoje klady
Obe školy majú svoje argumenty, pre ktoré by mali zostať zachované.
Gymnázium pripomína, že bolo schopné fungovať z pridelených normatívnych prostriedkov, nikdy nežiadalo od kraja viac peňazí. Zapája sa tiež do projektu Európsky sociálny fond, ktorý by mal byť niekoľko rokov udržaný. Ak by škola zanikla, hrozili by pokuty.
Vedenie tiež argumentuje, že vedomostná úroveň žiakov je porovnateľná s inými školami.
„Klesajúci počet žiakov je spôsobený iba klesajúcim počtom detí celkovo," zdôraznila Machová.
Rodičom, ktorí chcú prihlásiť deviataka na novácke gymnázium, odkazuje, aby neváhali.
„Urobíme všetko preto, aby sme triedu v prvom ročníku otvorili. Prihlášky môžu preto posielať na našu školu, pričom by mali na ňu napísať telefónne číslo. Pokiaľ by sme neuspeli a nemohli nových žiakov v septembri prijať, včas im dáme vedieť," ubezpečila Machová.
Stredná odborná škola na Vinohradníckej ulici sa zameriava na poľnohospodárstvo.
„Máme avíza, že kvalifikovaní odborníci z tejto oblasti v okrese chýbajú. Nevieme, ktorá iná škola ich bude pripravovať. Nikdy sme nemali absolventov, ktorí by končili na úrade práce. Vždy si našli uplatnenie," vraví riaditeľka školy Alena Klingová a pripomína, že za desať rokov sa u nich počet žiakov stabilizoval, výrazný pokles nezaznamenali.
Hrozba trvá
Vedenie tejto školy bude rozhodnutie kraja rešpektovať a preto od septembra neotvorí prvý ročník.
„Sústredíme sa skôr na rokovania, ktoré by viedli k zachovaniu školy do budúcnosti," naznačila ďalšie kroky Klingová.
Riaditeľka gymnázia Machová hovorí, že vedenie kraja ich zatiaľ neruší. „Neotvorenie prvých ročníkov však tento proces môže naštartovať," dodala.
„Pri súčasnom normatívnom systéme financovania pre nás malé školy znamenajú veľké straty a nie je v našich silách ich udržať," pripomenula Henčelová.
Kraj doteraz znížil počet škôl zo 75 na 55. Podľa hovorkyne je však predpoklad, že „po dôkladnej analýze budeme v optimalizácii pokračovať."