PRIEVIDZA. Predvlani viedla rebríček najdôležitejších udalostí tragédia v handlovskej bani, pri ktorej prišlo o život dvadsať ľudí. Na druhej priečke bolo výrazné zvyšovanie nezamestnanosti a hromadné prepúšťania.
Tento rok začína rebríček veľmi podobne. Zostavili sme ho v redakcii, nemusí preto zodpovedať aj názoru čitateľov. Podľa nás však život v regióne vlani najviac poznačila augustová povodeň a prepúšťanie v Yazaki.
1. Povodeň
August sa stal aj vlani nešťastným mesiacom, rovnako ako pred rokom, keď 10. augusta výbuch v handlovskom podzemí zabil dvadsať baníkov. Vlani prišlo nešťastie o päť dní neskôr, 15. augusta. Voda vtedy nečakane zaliala Prievidzu, Handlovú, Nováky a niekoľko hornonitrianskych obcí.
Prívalová vlna zabila dvoch ľudí, ničila domy, strhávala mosty, zalievala pozemky. Materiálne škody po vyčíňaní živla boli obrovské, s odstraňovaním následkov povodne musela pomáhať aj armáda.
Cesta medzi Handlovou a Prievidzou bola na niekoľko hodín uzavretá, na mnohých miestach nevydržal asfalt a zosunula sa pôda. V Handlovej aj Prievidzi vypadla elektrina, nefungoval ani rozhlas. Do regiónu pricestovali viacerí vládni činitelia, zasahovali tu stovky vojakov s ťažkou technikou.
V regióne sa už stalo veľa nešťastí, no povodeň nikto nečakal. Nikdy tu s vodou takéto problémy neboli. Najskôr sa hovorilo o pretrhnutej hrádzi nad Handlovou, z ktorej voda zaliala mesto, nakoniec sa však ukázalo, že hladiny prudko stúpli z vytrvalého celodenného dažďa.
2. Prepúšťanie
Rovnako ako pred dvoma rokmi, aj vlani neobišlo hornú Nitru prepúšťanie. Po rokoch ukončila v Prievidzi svoju činnosť japonská spoločnosť Yazaki Slovakia. Svoje brány zatvorila koncom mája, o prácu prišlo viac ako 1200 ľudí, z toho 1011 žien. Spoločnosť podľa vlastného vyjadrenia zaznamenala stratu viac ako 18 miliónov eur.
Nezamestnaným pomáhal pri hľadaní nových miest aj prievidzský úrad práce, no zamestnať toľko ľudí bolo nemožné. Miera nezamestnanosti pred zatvorením fabriky dosahovala 11,5 percenta, úrad práce mal nahlásených 8 800 uchádzačov o prácu a len 143 voľných pracovných miest. Počet nezamestnaných tak dosiahol takmer desať tisíc.
3. Voľby
K vlaňajším dôležitým udalostiam patrili na hornej Nitre, ale aj na celom Slovensku, voľby. Konali sa parlamentné, komunálne aj referendum. Siedmy plebiscit v histórii krajiny bol neplatný, účasť nepresiahla päťdesiat percent. Konal sa v septembri. Ľudia v ňom mali možnosť rozhodnúť o šiestich otázkach, ktoré navrhol predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Týkali sa napríklad obmedzenia poslaneckej imunity, možnosti voliť cez internet, zrušenia koncesionárskych poplatkov, zníženia počtu poslancov v národnej rade, či obmedzenia tlačového zákona a povolenej ceny áut štátnych predstaviteľov.
Referendu predchádzali parlamentné voľby, ktoré sa konali 12. júna. V okresoch Prievidza a Partizánske volilo takmer 60 percent voličov, vyhral tu Smer-SD pred SaS a SDKÚ-DS. Najsilnejšia strana získala 47,27 percent hlasov.
V novembri sa Slováci zapojili do komunálnych volieb, hlasovali za svojich starostov a primátorov. Na hornej Nitre nastalo niekoľko zmien, najväčšia asi v Prievidzi. Jána Bodnára, ktorý viac nekandidoval, po ôsmich rokoch vystriedala žena - prvá primátorka Katarína Macháčková. V ostatných troch mestách regiónu svoje posty obhájili doterajší primátori.
4. Jakub Krako
O senzáciu sa v zime postaral zrakovo postihnutý lyžiar z Lazian Jakub Krako. Na marcovej paralympiáde v kanadskom Vancouveri získal tri zlaté a jednu striebornú medailu. Trimfoval v slalome, obrovskom slalome, superkombinácii a super-G. Jakuba vyhlásili za študentskú osobnosť roka a premiérka Radičová mu pred Vianocami odovzdala ocenenie za mimoriadny športový čin roka 2010.
5. Prideľovanie bytov
Na povrch vyplávali podivné praktiky pri prideľovaní mestských bytov v Prievidzi. Dostali sa k nim viacerí ľudia blízki prednostovi mestského úradu Ľudovítovi Fábrymu, napríklad jeho svokrovci či sestra. Mesto sa bránilo, že prideľovanie prebehlo v súlade so zákonom, Fábry chcel podľa vlastných slov pomôcť ľuďom v zložitej životnej a sociálnej situácii.
6. Majstrovstvá
V júli sa v Prievidzi po prvýkrát konali majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní, ktoré zatienila tragédia. Počas plnenia druhej letovej disciplíny sa pri Turčianskych Tepliciach zrútil stroj 36-ročného ruského pilota Alexandra Martynova. Muž nehodu neprežil. Príčiny nie sú stále známe, hovorilo sa o možnej chybe plota či zdravotných ťažkostiach. Rus nemal uzatvorenú životnú poistku a ostalo po ňom päť detí. Poľská výprava iniciovala finančnú zbierku na pomoc jeho rodine. Piloti, účastníci majstrovstiev a dobrovoľníci vyzbierali 2700 eur a 150 dolárov.
7. Streľba
Po tragédii v Devínskej Novej Vsi, pri ktorej zahynulo sedem ľudí, sa strieľalo aj na hornej Nitre. V polovici septembra vystúpil na Ciglianskej ceste v Prievidzi z bieleho pick-upu neznámy muž a začal páliť do bytovky, pred ktorou sa v tom čase hralo niekoľko detí. Nikto nebol zranený. V dome, kde sú sociálne byty pre neplatičov, si ľudia streľbu nevedeli vysvetliť. Polícii sa strelca nepodarilo dodnes vypátrať.
O pár dní neskôr sa strieľalo aj pred jednou z prievidzských diskoték. Dvaja muži sa na parkovisku snažili vyprovokovať bitku, tretí ich chcel upokojiť a tak vystrelil z plynovej pištole. Po streľbe na miesto dorazila policajná hliadka, ktorú muži napadli. Incident sa obišiel bez zranení.
Obom prípadom predchádzala marcová streľba v Horných Vesteniciach a Prievidzi, počas ktorej ohrozoval Prievidžan ľudí samopalom. Najskôr v Prievidzi postrelil 44-ročného podnikateľa v jeho byte, potom sa v bielej Octavii vydal do Horných Vesteníc, kde zaútočil na ďalšieho muža. Tomu sa však podarilo ujsť a utrpel len ľahšie zranenia. Strelca na mieste zadržala polícia.
8. Vrah na Facebooku
Koncom júla našli policajti nad Nitricou v plytkom hrobe zakopané telo 22-ročnej Moniky z Bánoviec nad Bebravou, ktorú surovo zavraždil vtedy 19-ročný Martin H. z Dolných Vesteníc. Svoju obeť si podľa svedkov vyhliadol na sociálnej sieti Facebook, kde si dohodli stretnutie. Vrah mladú ženu uškrtil a v kufri auta odviezol do katastra Nitrice v Prievidzskom okrese. Tam ju zakopal v improvizovanom hrobe na kraji lesa.
V prípade dokázania viny hrozí mladíkovi až dvadsaťročné väzenie.
9. Handlová bez pôrodince
V prievidzskom regióne boli do začiatku júla dve pôrodnice, v Bojniciach a Handlovej. Tú druhú však v lete náhle zrušili. Unipharma, ktorá vlastní celú nemocnicu, zrušila nielen pôrodnicu, ale aj novorodenecké oddelenie. Dôvodom bola ekonomická situácia a straty, ktoré muselo vedenie v pôrodnici vykrývať. Zariadenie, v ktorom sa ročne narodilo okolo 450 detí, bolo posledné dva roky v strate. Zrušenie pôrodince sklamalo nielen lekárov, ale aj mamičky, ktoré tu rodili, alebo to mali v pláne.
10. Futbal
V marci sa v Prievidzi definitívne prestali hrať zápasy seniorského futbalového tímu, ktorý už nezačal jarnú časť súťže. Dôvodom bol nedostatok peňazí, ktoré do futbalového klubu prúdili. Mesto ho totiž úplne prestalo dotovať, podporovalo len mládež. Klub si nesplnil podlžnosti voči futbalovému zväzu, bol preto vylúčený z prvej ligy. V Prievidzi sa následne začala hrať tretia liga, na hornonitrianskom trávniku absolvoval svoje zápasy tím Ludaníc, do ktorého prešlo aj niekoľko prievidzských hráčov.
Problémom predchádzali aj viaceré škandály okolo bývalého vedenia klubu na čele s Jánom Kotianom mladším, ktorý je obvinený z viacerých trestných činov a sedí vo väzení. V súvislosti s financovaním klubu je obvinený aj jeho otec, bývalý mestský poslanec a šéf mestského podniku Unipa Ján Kotian starší. Vo väzení skončil aj nástupca Kotiana mladšieho na poste prezidenta futbalového klubu Lukáš Daniš. To už seniorský tím neexistoval. V závere roka poslala sudkyňa do väzby aj Kotianovho advokáta, cez ktorého mal futbalový exprezident z väzenia ovplyvňovať svedkov.