Zdá sa vám, že expozícia Bojnického zámku je už dlhé roky stále tá istá? Omyl. Neustále v nej pribúdajú nové, zaujímavé predmety.
BOJNICE. Jedným z novším prírastkov, ktorý doplnil expozíciu bojnického múzea, je predmet, ktorý návštevníci ešte vystavený nikdy nevideli. Teda iba návštevníci múzea, pretože drevený pokál s vekom už vystavený bol, no to už bolo veľmi dávno. Na vysvetlenie, pokál je vlastne bohato zdobený pohár určený hlavne na slávnostné či pamätné udalosti.
Unikátny pokál
Drevený pokál s vekom v expozícii bojnického múzea je unikátny. Pochádza z neďalekého Uhrovca, z miestnej továrne, kde ho vyhotovili v roku 1878. Túto továreň založil gróf Albert Zay, pochádzajúci zo šľachtického rodu Zayovcov s prídomkom z Čomoru (Csömör) a Uhrovca. Albert Zay bol priekopníkom uhorského priemyslu a vďaka nemu sa stal Uhrovec v 19. storočí jedným z významných priemyselných centier.
Od roku 1874 tu fungovala moderná skláreň, ktorá mala prvú plynovú taviacu pec v Uhorsku a v 80. rokoch 19. storočia sa dostala na čelo všetkých vtedajších uhorských sklární. Veľký úspech mali výrobky tejto sklárne na svetových výstavách v roku 1900 v Paríži, 1904 v St. Louis a 1906 v Miláne, a to najmä vďaka tvorbe sklárskeho výtvarníka Štefana Šovánku. No v sídle grófov Zayovcov v Uhrovci už od roku 1873 pracovala aj iná továreň známa pod názvom „Paličkáreň" ako prvá a najväčšia továreň svojho druhu v Európe.
Bohato zdobený
Jej hlavným výrobným sortimentom boli vychádzkové palice a dáždnikové rúčky. Podobnú továreň na výrobu paličiek založil na konci 19. storočia rakúsky podnikateľ Moric Körb aj v Dolných Vesteniciach. Pri uhroveckej továrni založil už spomínaný Albert Zay v roku 1875 Umelecko-priemyselnú rezbársku školu.
V nej študoval a v rezbárskej dielni pracoval aj neskorší vynikajúci sochár Ján Fadrusz (1858-1903) a taktiež sochár a sklár Štefan Šovánka (1858-1944).
Možno práve títo dvaja páni dostali v roku 1878 zaujímavý nápad, vytvoriť drevený pokál. Tento je zdobený bohatou figurálnou a rastlinnou rezbou s girlandami ruží. Výzdobe dominujú alegorické ženské postavy po stranách veka a na jeho vrchole veselý tancujúci anjelik, držiaci v rukách tamburínu.
Na spodnom obvode vrchnáka pokála je šesť erbov. Popri erbe rodu Zay je tam i erb rodu Pronay, z ktorého pochádzala matka Alberta Zaya, barónka Karolína. Samotná čaša je zdobená ženskými hlavami so svätožiarami. Cez plastické krúžky sú prevlečené girlandy s kvetmi ruží. V medailónoch na podstavci je nápis „23. april 1878" a písmená AZ. Čo tento dátum a písmená znamenajú?
Po 132 rokoch
Uhrovecká „Paličkáreň" často prezentovala na rôznych umelecko-priemyselných výstavách svoje vysoko kvalitné výrobky. A preto aj v roku 1878 sa vedenie továrne rozhodlo zúčastniť sa na Svetovej výstave v Paríži, kde získali ocenenie za rezbársky zdobené hlavice palíc so zvieracími motívmi.
Podľa dátumu na pokáli je veľmi pravdepodobné, že aj tento reprezentoval uhroveckú továreň na parížskej svetovej výstave a prispel k jej oceneniu. No a čo znamenajú písmena AZ? To sú zrejme iniciály mena Alberta Zaya, zakladateľa a majiteľa tejto významnej dielne. Po 132 rokoch tak v bojnickom zámku môžete obdivovať pokál, ktorý naposledy zaujal ešte návštevníkov spomínanej parížskej svetovej výstavy.
Bohato zdobený pohár bol kedysi určený na slávnostné a pamätné udalosti. Foto: SNM-MBO
Autor: Katarína Malečková