Správca konkurznej podstaty NCHZ poslal Fondu národného majetku výzvu na uplatnenie predkupného práva v zmysle zákona o strategických podnikoch, fond ju však zatiaľ nemá.
NOVÁKY. Fond národného majetku (FNM) ako veriteľ Nováckych chemických závodov (NCHZ) podporí také riešenie, aby boli vytvorené podmienky na zákonnú a transparentného súťaž čo najvyššieho počtu záujemcov o kúpu majetku chemičky. Či fond ako veriteľ podporí zachovanie prevádzky vo fabrike aj po prvom januári, však zatiaľ neoznámil. "Fond sa nebude vyjadrovať vopred k budúcim možným alternatívam vývoja konkurzu na NCHZ. Fond podrobí analýze iba aktuálnu a konkrétnu situáciu a o ďalšom postupe bude rozhodovať jeho Výkonný výbor," uviedol ďalej pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie predsedu Výkonného výboru FNM Miloslav Homola.
Podľa posledných informácií, ktoré agentúre SITA potvrdil zástupca spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta aj ďalšie zdroje, správca konkurznej podstaty NCHZ definitívne zamietol ponuku tejto firmy na kúpu majetku chemičky za 2 milióny eur a zároveň poslal FNM výzvu na uplatnenie predkupného práva v zmysle zákona o strategických podnikoch. Fond ju však zatiaľ nemá, napriek tomu, že podľa informácií agentúry SITA bola odoslaná ešte 23. decembra.
Konkurzný správca Miroslav Duračinský pritom ešte v novembri informoval, že po vypršaní lehoty účinnosti zákona o strategických podnikoch neukladá žiadna právna norma povinnosť prevádzkovať fabriku. "To znamená, oprávnenie prevádzkovať podnik bude závislé od kladného hospodárskeho výsledku fabriky a rozhodnutia zástupcov veriteľov," konštatoval správca. Využitie zákona z Ficovej éry však odmietla premiérka Iveta Radičová aj minister hospodárstva Juraj Miškov, ďalší osud fabriky po Novom roku je preto nejasný.
"Súd uložil správcovi konkurznej podstaty vypracovať analýzu o aktuálnej hospodárskej situácii podniku, pričom aj od tejto situácie sa odvíja ďalší postoj FNM. Fond túto analýzu zatiaľ nemá k dispozícii," vyjadril sa k ďalšiemu postupu pre SITA Miloslav Homola. Tým, že podporí vytvorenie podmienok na zorganizovanie ďalšej súťaže na predaj majetku NCHZ, chce FNM podľa Homolu dosiahnuť, "aby bol dosiahnutý zákonný účel konkurzu, ktorým je čo najvyššie uspokojenie pohľadávok konkurzných veriteľov".
"Bol to práve Fond národného majetku, ktorý namietal v súťaži proti predaju firmy jedinému záujemcovi. Teraz očakávame, aké riešenia prinesie v záujme všetkých veriteľov, čo najvyššej výťažnosti, ako aj zabezpečenia chodu podniku. Všetky dobré riešenia radi podporíme," povedal ešte v utorok pre agentúru SITA zástupca spoločnosti M-Energo Miroslav Remeta. Ako dodal, na riešenia sa chce spýtať zástupcov FNM aj na najbližšej schôdzi veriteľov.
"Fond doterajší tender kritizoval. Ak po analýze dospeje k tomu, že by bola ďalšia súťaž, nevylučujem, že sa jej zúčastníme," dodal Remeta za firmu, ktorá okrem bola pri predaji jediným záujemcom o fabriku a zároveň je aj jej veriteľom v konkurze.