BOJNICE. Návštevníci zámku sa môžu kochať pohľadom na vzácne dielo Nardo di Cioneho. Bojnice však o svoj oltár na desaťročia prišli. Najskôr ho ukradli zlodeji, potom si ho vystavili Česi vo svojej národnej galérii. Aj vďaka súčasnému riaditeľovi zámku ho majú opäť naspäť Bojničania.
Kradli pre krízu
Bojnický oltár ukradli v roku 1933 traja muži, ktorí si jeho predajom chceli pomôcť počas ťažkých chvíľ v priebehu hospodárskej krízy. Počas prehliadky zámku sa dvaja z nich vytratili z davu a ukryli na chodbe. Na lanách sa spustili do kaplnky, zobrali päť najväčších obrazov z oltára a ukryli ich v hradnej priekope, kam si po ne v noci prišli.
Obrazy skončili v Zlíne a zlodeji ich plánovali predať do zahraničia. Jedného z nich však predtým zatkli za iný čin v Handlovej, kde sa svojim spoluväzňom pochválil lupom z Bojníc. Tí to nahlásili, zlodeji sa priznali a oltár sa napokon našiel.
Medzitým bolo zvyšných päť obrazov uložených v bratislavskej banke, spolu s nájdenými kusmi v Zlíne napokon putovali do Prahy.
„Tam ich zreštaurovali a oltár vystavili v galérii, ktorá bola predchodcom dnešnej národnej galérie," vysvetlil riaditeľ Bojnického zámku Ján Papco.
Vzácny kus
Bojnický oltár bol aj je mimoriadne vzácny, jeho cenu však riaditeľ neprezradil. „V čase prevozu bol poistený na 1,7 milióna dolárov a dnes je najvzácnejším exponátom v zámku," povedal.
Práve Ján Papco sa mimoriadne zaslúžil o návrat oltára do Bojníc, pokúšali sa o to už aj niekoľkí pred ním. Napríklad aj bojnický prepošt Karol Medvecký.
Návratu oltára hralo do kariet vysporiadavanie kultúrneho dedičstva po rozpade Československa, ale aj priateľská dohoda z roku 1923, ktorú Papco našiel. „Išlo o dohodu, v ktorej Pálfiho dediči súhlasili s tým, že časť jeho zbierok predajú, ale časť, vrátane oltára, ostane v Bojniciach," vysvetlil riaditeľ.
Tento závažný právny dokument pomohol návratu oltára domov. Napokon sa to podarilo v roku 1995, presne 15. decembra prekročilo desať vzácnych obrazov hradby zámku. Výrazne to ovplyvnilo aj návštevnosť, pretože v roku 1996 prišlo do zámku rekordných 260-tisíc návštevníkov, čo nebolo dodnes prekonané.
Radosť mal aj riaditeľ Papco. Viac sa však od začiatku sústredil na to, ako sa budú o oltár starať, ako ho ochraňovať. Dnes je vystavený za nepriestrelným sklom a chránený modernými zabezpečovacími systémami. Návštevníci sa do jeho blízkosti nedostanú. V priestoroch, kde je vystavený, je 18 stupňov Celzia a udržiava sa tam 60-percentná vlhkosť. To sú podmienky, ktoré vzácna starožitnosť vyžaduje.
„Okrem toho neustále monitorujeme rôzne vplyvy a vieme včas odhaliť hroziace poškodenie a tak mu zabrániť," doplnil riaditeľ.