NOVÁKY. Nevyužité chodby a staré sklady banskej munície v hĺbke tristo metrov pod zemou sa koncom osemdesiatych rokov minulého storočia stali miestom experimentu. Baníci do podzemia nasadili huby. Dnes nazbierajú aj pätnásť ton ročne. Hlivy v bani sú raritou nielen na Slovensku, ale pravdepodobne aj v celej Európe.
S nápadom pestovať hlivu prišli baníci na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia, kedy nastal útlm baníctva a uzatváranie ťažobných polí.
„Vedenie uvažovalo, ako využiť prázdne chodby a rozhodlo sa pre experiment s hubami. Tým sa darilo natoľko, že ročný objem húb, ktorý baníci z podzemia dostali, bol päťdesiat ton," vysvetlila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.
Fotogalériu z hlivárne nájdete tu.
Počiatočné pokusy ukázali, že prostredie bane je teplotou vlhkosťou aj vetraním na pestovanie hlivy optimálne. Spočiatku skúšali pestovať aj japonskú hubu šii-take, no bolo to náročné a neefektívne.
Hlivy rastú na substráte slamy, chod hlivárne zabezpečuje sedem ľudí. Proces začína na povrchu, kde pripravia mesačne asi deväťsto vriec s naparenou pšeničnou slamou a sadivom hlivy.
Vrecia následne putujú do piatich podzemných hlivární, kde huby rastú. Trvá to približne tri týždne a na jednom vreci narastie dve a pol kila húb.
Hlivy si vyžadujú teplotu od 20 do 25 stupňov, 90-percentnú vlhkosť a dostatok svetla. Rastú v chodbe dlhej šesťsto metrov a vriec je okolo 1500.
Jedným z najväčších problémov je trichoderma, pleseň, s ktorou musíme neustále bojovať," objasnil vedúci strediska hlivární Dušan Šamaj.
Baníci dopestujú tri triedy húb, prvá je určená zákazníkom, druhá ide do stravovacích zariadení a tretia je na sušenie. Huby si môžu kúpiť nielen zamestnanci, ale aj iní záujemcovia prostredníctvom predajní, do ktorých bane hlivy dodávajú.