Prístroje na vyšetrenie CRP má na Slovensku asi osemdesiat percent lekárov pre deti a dorast. Od nového roku budú povinné.
NITRIANSKE PRAVNO. Z ambulancií detských lekárov odchádza u nás s antibiotikami každé druhé dieťa, v Čechách je to každé štvrté. V ich spotrebe sme preto v Európe približne na 9. mieste.
C - reaktívny proteín, ktorý ma skratku CRP, sa zvýši pri zápaloch. Jeho testovanie ukáže, či je ochorenie vírusové alebo bakteriálne a pomôže lekárovi ľahšie určiť diagnózu a nasadiť lieky.
Stačí málo krvi
Jacqueline Krajči, detská lekárka z Nitrianskeho Pravna, robí CRP testy už tri roky a nevie si ich vynachváliť.
„Pomáha nám lepšie stanoviť, či má dieťa len vírusové ochorenie alebo bakteriálne. Pokiaľ len vírusové, nemusíme nasadiť antibiotiká. Test mi navyše pomôže skontrolovať aj efektívnosť liečby, ktorú som nasadila," vysvetlila Krajči.
Parameter CRP vyšetrujú lekári už asi tridsať rokov. Novinkou sú však prístroje, ktoré majú výsledok hotový za pár minút.
„Kedysi sme odobrali krv a sledovali sedimentáciu. Trvalo to asi dve hodiny, pacient sa musel do ambulancie vracať. Teraz malým vpichnutím do prsta prípadne päty dieťatka získame trochu krvi, zmiešame s chemickými činiteľmi a prístroj nám za pár minút určí výsledok," opísala jednoduchý proces Krajči.
Pripomenula ale, že pri stanovovaní diagnózy sa nespolieha len na tento test, ale aj na ostatné vyšetrenia. Z vlastnej praxe vie, že 70 až 80 percent problémov s hornými dýchacími cestami je vírusových a nie bakteriálnych, preto v týchto prípadoch netreba ihneď nasadzovať antibiotickú liečbu.
„Nie vždy to však chápu rodičia, mnohí sa doslova dožadujú antibiotík pre svoje dieťa, pretože si myslia, že len tie mu pomôžu," zdôraznila Krajči.
Nasadenie antibiotík, pokiaľ nebolo potrebné, môže narušiť rovnováhu mikróbov v organizme. Navyše ich užívanie je aj drahé.
Od januára povinnosť
V súčasnosti má prístroj na vyšetrenie CRP vo svojom vybavení asi osemdesiat percent zo všetkých všeobecných ambulancií pre deti a dorast.
„Takéto prístroje alebo možnosť vyšetriť parameter CRP z krvi pacienta predpisuje aj jeden z výnosov ministerstva zdravotníctva," upozornila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Kým doteraz testy CRP robila len časť detských lekárov, od nového roku ich budú povinní robiť všetci.
„Prístroj nemusí mať ambulancia, ak vyšetrenie CRP zabezpečí v blízkom laboratóriu, ale do 15 minút," dodala Zollerová.
Spotreba antibiotík
V roku 1999 sme na Slovensku spotrebovali takmer 11 miliónov balení antibiotík. Od roku 2003 síce začala spotreba pod vplyvom viacerých opatrení proti zneužívaniu antibiotík klesať, ale stále to nie je dosť.
„Rastú náklady, všetko ostatné kolíše. Kým v roku 1989 sme evidovali 120 až 130 liekov s obsahom antibiotík, teraz je ich až 350. Priemerná cena jedného balenia neustále rastie a v súčasnosti dosahuje 6,639 eura. Najčastejšie predpisovanými antibiotikami boli podľa spotreby balení za posledné štyri roky antibiotiká zo skupiny betalaktámov, teda najmä penicilíny, ale alarmujúca je skutočnosť, že narastá spotreba makrolidov - antibiotík s relatívne krátkodobým a jednoduchým užívaním" hovorí Viliam Foltán z oddelenia sociálnej farmácie Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Za minulý rok Slováci podľa údajov ministerstva zdravotníctva spotrebovali takmer 6,5 milióna balení antibiotík. Za toto množstvo zdravotné poisťovne zaplatili 56,5 milióna eur, čo predstavuje 5,3 percenta z ich celkových nákladov na hradené lieky.
Jarmila Horáková