PRIEVIDZA. V novembri pred dvadsiatimi rokmi orgány mesta zlúčili vtedajšie Mestské kultúrne stredisko Gustáva Švéniho a Dom kultúry v Prievidzi, čím vznikla príspevková organizácia mesta pod názvom Kultúrne a spoločenské stredisko.
Do správy mu pribudli i objekty kultúrnych domov na sídliskách a v okrajových častiach mesta. Prevádzkuje aj tri pobočky Mestskej knižnice Mikuláša Mišíka.
V čase vzniku bola riaditeľkou Antónia Bartošová a od roku 2003 jej miesto zaujal Peter Paulík. Zariadenie zabezpečovalo počas svojej existencie okrem správy a prevádzky organizovanie kultúrnych, spoločenských a vzdelávacích podujatí činnosť umeleckých záujmových kolektívov a združení.
Kultúrne žilo mesto v roku 2008
„Kultúra bola vždy trochu na okraji záujmu," povedal riaditeľ strediska Peter Paulík. Za jej najlepšie obdobie nedávnej minulosti považuje rok 2008. Vtedy bolo vidno, že sa v spoločnosti niečo deje ekonomicky a aj v povedomí ľudí. Uvedomili si, že nemôžu sedieť len pred televízormi a prišli za naozajstnou kultúrou. Bolo to cítiť aj v príspevku od mesta, kedy dostali toľko peňazí, koľko potrebovali. Skutočnosť sa odzrkadlila aj v uvedení programov, ktoré zaujímali i menšie skupiny. Ponúkli napríklad džez aj inscenácie pre náročnejších.
Kríza neobišla ani kultúru
„Žiaľ, vlani prišla doba, s ktorou sa boríme i v súčasnosti. Ľudia sa opäť začali zatvárať doma a kalkulovať, či dajú peniaze radšej na stravu alebo na vstupenku," pokračuje Paulík.
Kultúra v meste prepadá a vznikli obavy o jej udržanie sa. Vlani do správy pribudlo znova i kino Baník, ktorému hrozil zánik. Nechať mesto absolútne bez kina považovali za krok späť. Jeho správa však vyžaduje nemálo peňazí na prevádzku. Riaditeľ priznal, že v tomto roku bola ponuka podujatí veľmi slabá, ale zdôrazňuje, že ekonomika jednoducho nepustí.
Prognózy do budúcnosti
Ročný príspevok na Kultúrne a spoločenské stredisko od mesta je 258-tisíc eur. Tieto prostriedky sú určené na prevádzku zariadení spadajúcich pod jeho správu, kde patrí deväť objektov. Podľa Paulíka je to málo.
Takmer 340-tisíc si na chod a uskutočňovanie akcií zaobstarávajú vlastnou činnosťou. Keďže zriaďovateľ má podľa zákona poskytnúť potrebné peniaze v polovičnej sume, dochádza ku konfliktu. Príspevok mesta je v súčasnosti nižší ako vlastný vklad zariadenia, čím vykazuje znaky obchodnej spoločnosti. Preto mesto pristúpilo k ukončeniu činnosti príspevkovej organizácie, ktorá sa od 1. januára 2011 má zmeniť na obchodnú spoločnosť s názvom Dom kultúry s.r.o. O tom na najbližšom rokovaní rozhodnú kompetentné orgány mesta.