Podľa ekonomickej situácie v regióne by sa nemusela určovať len minimálna mzda, ale aj platy vo verejnom sektore.
PRIEVIDZA. Minimálna mzda by nemusela byť jedinou položkou, ktorá by sa v budúcnosti mohla odvíjať od regiónov. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku by sa mala otvoriť diskusia napríklad aj o regionálnej diferenciácii platov vo verejnom sektore.
Myšlienku regionálnej minimálnej mzdy pritom už Tvaroškov rezort oficiálne predostrel v rámci zverejneného Národného programu reforiem. Odôvodňuje ju zvýšením flexibility zamestnávateľov pri určovaní mzdy a podporením tvorby nových pracovných miest.
„Je zrejmé, že je celkovo iná mzdová úroveň v Bratislave a iná na východnom Slovensku. Aj tá minimálna mzda, ktorá predstavuje relatívne slušný štandard vo Vranove nad Topľou, táto minimálna mzda je neadekvátna v Bratislave. Podobná situácia je napríklad s platmi učiteľov," povedal nedávno na konferencii "Malá vláda - dobrá vláda" organizovanej inštitúciami INESS a SAKS Tvaroška.
Iný štandard, iná mzda
Podľa neho totiž rovnaká mzda, ktorá pre učiteľa môže zabezpečiť relatívne slušný životný štandard na východe krajiny, je pre učiteľa v Bratislave nedostatočná.
„Preto si myslím, že by sme mali začať férovo diskutovať o tom, že či nie je efektívnejšie mať regionálne diferencovanú napríklad minimálnu mzdu, ale aj platy vo verejnom sektore, napríklad platy učiteľov," konštatoval Tvaroška.
Jednoznačný záver k tejto téme však nevyslovil ani samotný štátny tajomník a tvrdí, že musí mu predchádzať diskusia. „Je to téma, ktorá je mimoriadne citlivá, ku ktorej nemožno robiť rýchle závery," dodal.
Nesúhlasia
Väčšina mimobratislavských učiteľov zrejme s novinkou súhlasiť nebude. Dôkazom je aj nevôľa pedagógov na hornej Nitre. „Ide o nešťastný návrh, ktorý spôsobí, že kvalitní učitelia budú mať snahu zamestnať sa v lepšie platených oblastiach, na čo doplatia menej rozvinuté regióny," tvrdí riaditeľka Strednej odbornej školy v Novákoch Katarína Piačková.
Súhlasí aj vedúca oddelenia ekonomiky a správy školstva pri prievidzskom mestskom úrade Alena Mikulášová. Napriek tomu, že sa k téme nechce obšírnejšie vyjadrovať pre súčasný nedostatok oficiálnych informácií, myslí si, že návrh v tejto forme nebude spravodlivý.
„Znamenalo by to diskrimináciu pedagógov, ktorí nemajú to šťastie byť zamestnaní v „lepšom regióne"," povedala.
Podľa Piačkovej sú učitelia na Slovensku už teraz zle finančne ohodnotení. „Ich plat nedosahuje ani priemernú mzdu v národnom hospodárstve. Podmienky, v ktorých pracujú, sa pritom z roka na rok zhoršujú," vysvetlila.
Podľa jej názoru by bolo spravodlivé zrušiť kreditný systém a zvýšiť učiteľom základný plat. Osobné ohodnotenie by malo predstavovať 302 percent zo základu a odvíjať sa od práce, ktorú učiteľ vykonáva nad rámec svojich povinností.