OSLANY. Ručné dojenie firma Pors úplne nahradila robotmi. Tie dokážu kravu očistiť, nakŕmiť aj podojiť. To všetko za šesť minút. Stroje zvyšujú produkciu mlieka, vďaka čomu by sa mohla firme 240-tisícová investícia vrátiť do dvoch rokov.
O dvesto dojníc v oslianskom družstve sa starajú dva roboty. Mal by k nim pribudnúť aj tretí. „Stroje dokonalo poznajú každú kravu. Keď vojde do robota, ten zistí, ktorá to je, podľa dojivosti jej naporcuje potravu, očistí vemeno a pomocou senzoru nasadí dojacie zariadenie," vysvetlil konateľ spoločnosti Miroslav Polc.
Zatiaľ čo sa zviera pokojne kŕmi, stroj ju podojí. Pritom po celý čas sleduje jej správanie a prispôsobuje sa jej pohybom. V Oslanoch majú roboty necelý mesiac, no všetky dojnice si naň veľmi rýchlo zvykli.
„Zviera vojde do robota samé, podľa mňa ho poháňa hlad a snaha zbaviť sa mlieka vo vemene," myslí si Polc. Každá krava sa do robota dostane v osemhodinových intervaloch. V prípade, že nepríde, keď má, stroj upozorní obsluhu. Tá kravu popoženie.
Robot dokáže rozlíšiť a oddeliť dobré mlieko od nevhodného, ktoré mávajú väčšinou kravy tesne po pôrode. Okrem toho ich každú presne identifikuje, vie odhaliť, kedy sú v ruji, dokonca pri každom dojení ich zváži, čo pomáha predchádzať prípadným zdravotným problémom.
Roboty si v Oslanoch nevedia vynachváliť. „Prvýkrát som ich videl v Hanoveri, hneď ma očarili," vysvetlil Polc. Jeho spoločnosť si podala projekt, vďaka nemu sa jej polovica investície vráti z eurofondov. Zvyšok financovala cez úver.
Dôvodom kúpenia robotov je neustály úbytok kvalifikovanej pracovnej sily, ale zároveň aj nespoľahlivosť ľudí.
„Robot postupuje vždy rovnako a pracuje dvadsaťštyri hodín denne. Ľudia môžu zabudnúť na dezinfekciu alebo niečo zanedbať. Robotu sa to nestane," tvrdí Polc. Robotizácia sa podľa neho dnes pomaly dostáva do všetkých odvetví priemyslu.