BRATISLAVA, NOVÁKY. Novácke chemické závody (NCHZ) môže získať firma M-Energo za dva milióny eur. Je to šesťdesiatina znaleckej hodnoty podniku. Posudok na hodnotu 127 miliónov eur vypracovala k 31. máju spoločnosť PP Consult aj za pomoci medzinárodnej audítorskej firmy Ernst & Young.
Chemičku dali jej majitelia do krachu po tom, čo jej vlani Európska komisia udelila pokutu 19,6 milióna eur za kartelovú dohodu.
M-Energo je jediným uchádzačom o podnik, no zároveň je aj jeho najväčším veriteľom. Spoločnosť totiž vykúpila počas konkurzu viacero pohľadávok firiem, ktorým chemička nevládala platiť.
O majetok firmy sa v rámci konkurzu hlásilo viacero uchádzačov, no len M-Energo zložilo dvojmiliónovú kauciu. Tá sa neskôr stala aj kúpnou cenou.
Kúpu si zrejme odklepne
Na budúcu stredu by sa mal zísť veriteľský výbor chemičky, ale aj jej zabezpečení veritelia, aby rozhodli o prijatí či odmietnutí tejto ponuky. Je však málo pravdepodobné, že by ponuka neprešla.
Členom veriteľského výboru je aj M-Energo, medzi zabezpečených veriteľov zas patrí Poštová banka, ktorá prislúcha skupine Istrokapitál. K firme M-Energo sa hlási podnikateľ Miroslav Remeta, ktorý podľa Trendu s Istrokapitálom v minulosti úzko spolupracoval.
Navyše, ak by chceli zabezpečení veritelia odmietnuť dvojmiliónovú ponuku, museli by o tom hlasovať jednomyseľne. „Je síce zvláštne, že M-Energo bude rozhodovať o vlastnej ponuke. Nie je to však postavené tak, že na jej hlase to stojí a padá," povedal konkurzný správca chemičky Miroslav Duračinský.
Situácia sa nepáči FNM
Paradoxom je, že pohľadávka Európskej komisie, pre ktorú NCHZ šli do konkurzu, je popretá. Komisia tak na konkurz nemá dosah. Správca konkurznej podstaty Duračinský vysvetľuje, že pohľadávka musela byť popretá, lebo sa o nej vedie spor na Európskom súdnom dvore.
Medzi veriteľov chemičky patria aj Fond národného majetku (FNM) či štátna Slovenská záručná a rozvojová banka. Kým fond si nárokuje zaplatenie 22 miliónov eur, banka len vyše 700-tisíc eur. Práve FNM sa nepáči pôsobenie M-Energa vo veriteľskom výbore.
Minister by si mal všimnúť, že niekto si veci zariadil tak, aby majetok fabriky kúpil za bagateľ, píše Ivan Štulajter.
Na trenčianskom súde preto podal včera žalobu. Domáha sa ňou zrušenia uznesenia, ktorým bolo M-Energo zvolené za člena výboru. Firma sa pritom do výboru dostala v rovnaký deň, ako dala ponuku na kúpu.
Fond už v minulosti rôznymi krokmi naznačil, že sa mu spôsob výberu kupujúceho nepáči. Správcu dokonca požiadal, aby súťaž zrušil. „Presadzujeme záujem, aby štát ako veriteľ jednej z najväčších pohľadávok bol čo najlepšie uspokojený," vysvetlila šéfka fondu Anna Bubeníková.
To sa pritom nestane, ak predajná cena majetku NCHZ bude dva milióny eur. Peniaze totiž zrejme nevystačia ani na pokrytie nákladov konkurzu. Veritelia tak nedostanú nič.
Tomu by mohlo zabrániť aj využitie zákona o strategických podnikoch z dielne kabinetu Roberta Fica. Štát by prostredníctvom FNM mohol kúpiť chemičku za uvedené dva milióny eur.
Neskôr by ju mohol predať cez medzinárodný tender. Minister hospodárstva Juraj Miškov však tvrdí, že zákon nepoužije. Jeho hovorkyňa Daniela Piršelová povedala, že rezort sa k prebiehajúcemu konkurzu nebude vyjadrovať. „Ide nám o zachovanie tohto kľúčového podniku a predovšetkým o zachovanie zamestnanosti," povedala.
Konkurzný správca zatiaľ štátu predkupné právo neponúkol. „Musím počkať, kým cenu potvrdí veriteľský výbor," povedal Duračinský.