Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

BC siahal vo Svite po výhre, no nezvládol záver

Prievidzskí basketbalisti mali vo Svite dobre rozohraný zápas, no napokon sa z výhry tešili domáci. Handlovčania si s prehľadom poradili na vlastnej palubovke so Žilinou.

Marcel Madaj (vľavo) patril v súboji so Žilinou k oporám Handlovej.Marcel Madaj (vľavo) patril v súboji so Žilinou k oporám Handlovej. (Zdroj: BRANISLAV BUCÁK)
BASKETBALOVÁ EXTRALIGA, 13. KOLO:

Iskra Svit - BC Prievidza 107:93 (25:29, 30:34, 19:13, 33:17)
BODY: McCoy 26, Polakovič 17, Grbešič a Dorazil 15 - Booker 24 (5 trojok), Majoroš 18, Ridzoň 15, Boor 12, Uhlíř 9, Pipíška 7, Hallett 6, Blaho 2. TH: 35/22 - 13/10, fauly: 15 - 28, trojky: 5 - 15, rozhodovali: Lukáč, Donát a Karniš, 400 divákov.

MBK Handlová - BK Váhostav-SK Žilina 80:68 (27:17, 15:16, 23:10, 15:25)
BODY: Madaj 21, Barišič 20, Delič 16, Gavlák 9, Štefánik 7, Haviar 4, Golian 3 - Kosa 20, Tilandy 15, Stojanovič 12. TH: 20/10 - 27/21, fauly: 26 - 20, trojky: 6 - 5, rozhodovali: Pipíška, Hrabuvčin a Tomašovič, 650 divákov.

ĎALŠIE VÝSLEDKY: Levice - Spišská N. Ves 85:83, Komárno - Inter Bratislava 82:76, B. Bystrica - Nitra 87:88.

Branislav Bucák

Prievidza dlho siahala po výhre

PRIEVIDZA. Hráči BC s uzdraveným Petrom Pipíškom neprišli vôbec do Svitu v porazeneckej nálade, čo naplno dokumentovali v prvom polčase. Už v 30 sekunde otvoril Booker trojkou skóre zápasu, diváci potom zostali v nemom úžase, keď videli, čo sa robí na palubovke. Hostia si doslova urobili trojkovú strelnicu a do polčasovej prestávky premenili 13 pokusov spoza trojkového oblúka (Booker a Boor po 4). K tomu im dopomohlo veľmi slabé bránenie zo strany domácich. V 18. min mal Svit manko 13 bodov (45:58). Kormidelníkovi Iskry nepomohli ani dva oddychové časy. Z kabíny vyšli domáci ako vymenení, dôslednejšie bránili a aj streľba sa im viac darila. Hornonitrania sa však nevzdávali a zdalo sa, že záver vyznie dramaticky. Ešte necelé tri minúty pred koncom svietil na ukazovateli skóre stav 93:91. Potom však na palubovke dominovali Sviťania, ktorí zvíťazili 107:93.

Zápas sa zlomil v tretej časti

HANDLOVÁ. Zápas Handlovej so Žilinou, hraný na šmykľavej palubovke, bol vyrovnaný do 4. min a stavu 8:9, potom sa domáci nakopli osembodovou šnúrou. V útoku sa darilo najmä dvojici Madaj - Barišič. Po Golianovej trojke v 17. min už Handlovčania vyhrávali o 15 bodov - 41:26. Záver polčasu však hráči MBK nezvládli a Žilinčania v úvode tretej desaťminútovky znížili už na 35:42. Potom Handlovčania opäť prepli na vyššie obrátky, zabrali v obrane a po 17-bodovej šnúre si vytvorili v 27. min 24-bodový náskok (59:35). Zdalo sa, že je rozhodnuté, no hostia ešte dokázali zdramatizovať súboj. Využili chyby a nepresnosti baníkov a tri minúty pred koncom znížili na 61:71. Handlovčania však drámu nepripustili a zaslúžené víťazstvo si s prehľadom ustrážili.

POVEDALI PO ZÁPASE

Karol Kučera, manažér MBK Handlová: „Máme za sebou veľmi ťažký zápas, stále nie sme kompletní. Na hre je však badať, že sa vrátil Juraj Gavlák. Videli sme bojovný, dobrý basketbal, v ktorom dominovali obrany. Dobre sme bránili najmä v prvom polčase, kedy sme súperovi dovolili nastrieľať len 33 bodov. V tretej štvrtine, v ktorej sa rozhodol zápas, sme dostali len desať bodov. V záverečnej časti sme trochu poľavili v koncentrácii, Žilina sa na nás doťahovala, ale nakoniec sme to celkom rozumne uhrali. Naše víťazstvo je zaslúžene."

Ján Závodný, rozohrávač Žiliny: „Palubovka bola pre obe mužstvá náročná, šmýkalo sa domácim aj nám. Dosť dlho sme sa pripravovali na Handlovú, no aj tak sme ju nechali v úvode rozbehnúť sa a potom ju už nebolo možné zastaviť. Veľmi ťažko sa po takomto priebehu otáča zápas. V tretej časti sa zápas rozhodol v obrane, kým domáci nás ubránili, my sme im umožnili odskočiť na 24-bodový náskok."