HANDLOVÁ. Mesto povolilo mladým umelcomm ukázať, čo v nich je. Vyčlenilo im niekoľko plôch, ktoré môžu beztrestne pokresliť. Samospráva tak chce podporovať ich talent a kreativitu.
Dostali šancu
Pri vytváraní grafitov sú sprejeri povinní dodržiavať určité podmienky. Ich výtvarný prejav nesmie byť diskriminačný a v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky, Európskej únie a dobrými mravmi, nemá obsahovať ani reklamné logá.
Vďaka povoleniu od mesta môžu obyvatelia Handlovej obdivovať prácu sprejerov v niekoľkých častiach.
Chytili sa podnikatelia
Záujem o plochy, kde sa dá legálne prezentovať, je veľký. Mesto ich však môže zriaďovať len na vlastnom majetku a vhodných lokalít nie je veľa. Hovorkyňa Jana Paulínyová však vysvetlila, že sa podobnej iniciatíve nebránia. „Môže to byť predmetom ďalších rokovaní," povedala.
Sprejeri snahu mesta ocenili. „Sme radi, že nám vyhradilo na tvorbu priestor. Konečne pre grafity aj u nás svitá na lepšie časy," povedal 25-ročný sprejer Dušan Maruňák.
Mnohí súkromníci v meste sa rozhodli zmodernizovať svoje priestory a zverili ich do rúk mladým sprejerom. Majiteľ jedného z pohostinstiev, ktoré maľuje Marko Jurenka, je zatiaľ s jeho prácou spokojný. Rovnako aj zákazníci. Markove výtvory možno vidieť aj na stenách kvetinárstva, vinotéky, plavárne a dokonca aj strednej odbornej školy.
Nie každý je za
S prácou sprejerov sa nestotožňuje každý. Handlovská mestská polícia dokonca stále rieši prípady nelegálneho maľovania na verejných priestranstvách. „Tento rok sme zaznamenali jeden prípad dvoch maloletých dievčat, ktoré fixkami popísali školu," informoval náčelník mestskej polície Marián Pepich. Ročne sa však mestským policajtom podarí objasniť tri až päť prípadov.
Pouličných umelcov by mal odstrašiť hlavne kamerový systém, mesto využíva aj prevenciu na školách. Najčastejšie sa totiž priestupkov dopúšťajú páchatelia od 13 do 20 rokov. Zameriavajú sa najmä na fasády domov, budovy škôl či kontajnery, osvetlenie, telefónne búdky a autobusové zastávky.
Podľa Pepicha, k vážnejším konfliktom so sprejermi nedochádza. Len v niekoľkých prípadoch sa snažili ujsť a aktívne sa bránili. Vtedy voči nim policajti použili donucovacie prostriedky v zmysle zákona.
Ak sa zadržanému páchateľovi preukáže úmyselné konanie, vlastník poškodeného majetku vymáha škodu priamo od neho. Okrem toho hrozí umelcovi za nelegálnu tvorbu až ročné väzenie.