NOVÁKY. O pár dní uplynú štyri roky od nešťastného závalu v nováckej bani. O život pri ňom prišli Pavol Papaj, Vladimír Ondrejka, Milan Zrnek a Jozef Néčey.
Krajská prokuratúra v Trenčíne avizuje, že už onedlho by malo byť vyšetrovanie tragédie uzavreté.
Preštudujú spis
„V prvej polovici novembra je v prípade závalu v bani Nováky naplánované preštudovanie vyšetrovacieho spisu všetkými stranami konania. Ak nebudú podané návrhy na doplnenie vyšetrovania, predloží vyšetrovateľ spis na prokuratúru s návrhom na meritórne rozhodnutie," informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.
Štvoricu baníkov zavalilo 16. novembra 2006 asi 200 metrov pod zemou v jednej z baní na hnedé uhlie. Pri zosuve sa uvoľnilo približne 2500 metrov kubických vody, štrku a zeminy. Žiadny z mužov podľa záchranárov nemal šancu prežiť.
Záchranná akcia trvala viac ako päťdesiat hodín. Telá mŕtvych baníkov však záchranári hľadali ešte dlhé mesiace. Za zosnulých ich preto vyhlásil až súd.
Štyria obvinení
Obvodný banský úrad v Prievidzi v minulosti zistil, že hlavnou príčinou nešťastia bolo viacero nepriaznivých geologických faktorov. Zároveň tiež naznačil, že v bani došlo aj k niekoľkým porušeniam bezpečnosti pri práci. Isté však podľa vyšetrovacej komisie nebolo, či by sa v prípade ich dodržiavania podarilo závalu zabrániť.
Napriek tomu polícia obvinila štyroch ľudí zo všeobecného ohrozenia. Pokiaľ by sa prípad napokon dostal pred súd a preukázala sa vina mužov z okresu Prievidza, mohli by vo väzení stráviť až desať rokov.
Hornonitrianske bane Prievidza za pochybenia pri bezpečnostných opatreniach potrestal prievidzký banský úrad pokutou vyše 33-tisíc eur. Podľa vyjadrenia vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) podnik dostatočne nereagoval na varovné signály, ktoré sa objavili v bani krátko pred tragédiou. Napríklad sa vraj včas nepreverilo, či k zavodňovaniu chodieb v pracovnom priestore došlo iba banskou činnosťou alebo v dôsledku procesu nadložných hornín.
Kráter zasypali
Bane sa po tragédii snažili prijať viaceré bezpečnostné opatrenia. Jedným z nich bolo aj zaradenie časti dobývacieho priestoru v Novákoch do kategórie „baňa s nebezpečenstvom prievalu vôd a zvodnených hornín". Na základe tohto zatriedenia platia na týchto pracoviskách prísnejšie prevádzkové pravidlá.
Na mieste tragédia bola ťažba obnovená až v marci roku 2008. Za viac ako rok baníci v tejto oblasti odrúbali tri stenové poruby.
„Nezaznamenali sme pri práci baníkov žiadne mimoriadne bansko-geologické ani prevádzkové problémy. V súčasnosti už v týchto miestach uhlie neťažíme," vysvetlila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.
Pri závale sa na povrchu vytvoril kráter s priemerom 11 metrov a hĺbkou 30 metrov. V priebehu štyroch dní po nešťastí bol kráter zasypaný. Skončilo v ňom približne dvetisíc metrov kubických zeminy.
Po štyroch baníkoch zostali vdovy a siroty. Bane sa podľa Sivákovej „snažili zmierniť dopad nešťastia na osudy pozostalých. Všetky peňažné nároky a sociálne dávky zo strany zamestnávateľa boli vyplatené. Prípadné požiadavky pozostalých riešime cez občianske združenie na pomoc sirotám a vdovám, ktorého sme spoluzakladateľom."
Zával v nováckej bani bol prvým veľkým nešťastím, ktoré v posledných rokoch postihlo hornú Nitru.
Začiatkom marca 2007 došlo k explózií vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch. Zahynuli ôsmi zamestnanci, ďalší utrpeli zranenia.
Až dvadsať chlapov prišlo o život minulý rok v auguste pri výbuchu a následnom požiari v handlovskej bani. Vyšetrovanie tejto tragédie pokračuje.
Podľa predsedu Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuša Sliackeho, stále prebiehajú vyšetrovacie úkony a čakajú na posudky, ktoré si dali vypracovať znalcom.
"Je to zložité vyšetrovanie, dnes sa ešte nedá určiť ani predbežný termín jeho ukončenia," reagoval Sliacky na otázku, kedy bude vyšetrovanie ukončené.
Podľa hovorcu Krajskej prokuratúry v Trenčíne Mariána Sipavého na vyšetrovaní stále pracujú experti zo Slovenska a Českej republiky. Pracujú na odborných expertízach a v prípade ešte nikoho neobvinili.
Kráter, ktorý vznikol na povrchu pri závale, museli čo najskôr zasypať. Foto: PETIT PRESS