Od januára 2011 možno vznikne zlúčením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu nové verejnoprávne médium - Slovenský rozhlas a televízia.
PRIEVIDZA. Minister Krajcer informoval, že v novembri predloží v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu potrebné zmeny zákonov. Návrh vyvolal búrlivú diskusiu.
Katastrofálny stav v Slovenskej televízii je jednou z hlavných príčin jej rýchleho zlúčenia so Slovenským rozhlasom. Túto skutočnosť zdôraznil na utorkovej tlačovej besede minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. Podľa jeho slov je príprava legislatívnych zmien jediným prostriedkom, ktorý situáciu môže riešiť, keďže minister ani vláda nemá žiadnu inú kompetenciu v tomto rozhodovať.
„Cieľom tohto modelu, je na jednej strane zachovanie médií verejnej služby, na druhej strane ich efektívne fungovanie, ktoré zastaví šialené zadlžovanie Slovenskej televízie," povedal minister. Doplnil, že v novembri predloží v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu potrebné zmeny zákonov, aby Národná rada Slovenskej republiky mohla už v decembri zvoliť generálneho riaditeľa Slovenského rozhlasu a televízie.
Od januára 2012 by mal zaniknúť súčasný systém financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu, takzvané koncesie. Namiesto toho by mali byť dotované percentom z výdavkov štátneho rozpočtu. Predseda Rozhlasovej rady Igor Gallo vníma na základe dostupných informácií tento krok ako nevýhodné riešenie pre rozhlas, ktorý v posledných rokoch hospodári s mierne ziskovým rozpočtom. Chce si však počkať na finálnu legislatívnu podobu návrhu.
Tomáš Schérer, Prievidza
Malo by to asi pozitíva v tom, že vedenie by bolo iba jedno. Základná štruktúra by bola teda tiež jedna. Neboli by dvaja rôzni riaditelia, tým sa môže šetriť a peniaze venovať do kvality, pôvodnej tvorby. Takto sa môže na jednej strane šetriť a na druhej strane zvýšiť kvalitu, sledovanosť. Myslím si, že poplatky by mali zostať, ale systémom z daní. Prijal by som filmy, ktoré neprichádzajú štandardne do kín - nejaké nemecko-talianske, francúzske, lebo tieto vôbec v televízii nevidím.
Eva Krausková, Prievidza
S týmto riešením súhlasím. Myslím si, že vzorom by mohla byť i rakúska ORF, kde je to pod jednou strechou. Z hľadiska úspory peňazí, o ktorých sa dnes neustále hovorí, by to bolo prínosné. Prebujnený a straty vykazujúci aparát v televízii by sa už možno konečne naučil hospodáriť. Slovenský rozhlas dlhodobo vykazuje aj vysokú dávku dôveryhodnosti a sledovaných programov. Myslím si, že z toho by si televízia mala vziať príklad.
Jozef Šebest, Pravenec
V každom prípade je to zaujímavá možnosť, na Slovensku by nám vzniklo niečo ako BBC. Všetko závisí viac - menej od toho, ako sa k tomu pristúpi. Či to bude len živelné škrtanie, alebo to budú lobistické tlaky na záchranu niektorých konkrétnych relácií. V každom prípade by riešenie malo mať finančný prínos. Jeden riaditeľ stojí menej ako dvaja, toto pokračuje až kamsi po upratovačku, potom režijné náklady až po všetko ostatné. Negatívum si momentálne neviem predstaviť žiadne okrem toho, že by kompetentní situáciu riešili bezhlavo.
Kristína Bešinová, Bojnice
Myslím si, že z ekonomického hľadiska to bude určite prospešné, avšak predpokladám, že to môže mať aj negatívny dopad na celkovú štruktúru televízie či rozhlasu, čo sa týka obsahu a tvorby. Poplatky, ktoré platíme, by podľa mňa mali zostať zachované na momentálnej hranici. Marketingový ťah je to dobrý, ale neviem, či na to nedoplatí kvalita.