PRIEVIDZA. Napriek tomu, že väčšina pestovateľov zemiakov na hornej Nitre investovala na jar do nákupu kvalitného sadiva, pesticídov a hnojiva, úroda je oveľa slabšia ako v minulosti.
Nepriazeň počasia postihla veľkých aj malých pestovateľov. Zemiaky budeme musieť dovážať zo zahraničia.
Zachráni nás dovoz
Už dažde v jarných mesiacoch boli pre pestovateľov zemiakov zlým signálom.
„Niektorí zemiaky dokonca dosádzali. Ale ani to im veľmi nepomohlo, pretože búrky a enormné dažde pokračovali v lete. Zrážky nakoniec skomplikovali aj septembrový zber," opísal nepriaznivú situáciu predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi Jozef Fabian.
Jednu z najslabších úrod za posledné roky má Ahrodan Koš, najväčší pestovateľ zemiakov nielen v okrese ale aj v Trenčianskom kraji, ktorý ich mal zasadené na ploche asi 50 hektárov.
Najsmutnejší sú poľnohospodári z Agrospolu Diviaky nad Nitricou, ktorí pre nepriaznivé počasie prišli o celú úrodu zemiakov.
Slovensko už dávnejšie stratilo sebestačnosť v pestovaní zemiakov, preto ich budeme musieť opäť doviezť z iných krajín.
„Úroda v celej Európe bola slabá, zemiaky sú teda na našom trhu drahé," vysvetlil Fabian.
Veľa hektárov nepribudne
V Prievidzskom okrese sa v súčasnosti pestujú zemiaky na ploche asi 116 hektárov. Oproti rokom 1990 až 1995 je to o takmer 70 percent plochy menej.
„Zemiaky patria k plodinám, ktoré majú najväčšie výkyvy v cenách. Práve táto nestálosť a odbytové problémy na trhu sa podpísali pod prepad osevných plôch nielen v okrese, ale aj v rámci celého Slovenska," zdôraznil Fabian.
Predpokladá, že v budúcom roku by mohli mierne rásť pestovateľské plochy zemiakov na hornej Nitre, v dlhodobejšom horizonte by mali byť sadené na plochách od 100 do 150 hektárov.
„Väčší nárast plôch neočakávam, pretože vstupné náklady, ošetrovanie či investície do mechanizmov sú pomerne vysoké," uzavrel Fabian.