Prievidzskí basketbalisti v domácom prostredí podľahli v dramatickom dueli Svitu. Handlová prekvapujúco nestačila na oslabenú Žilinu.

Viliam Ridzoň patril k ťahúňom prievidzského tímu.Viliam Ridzoň patril k ťahúňom prievidzského tímu. (Zdroj: BRANISLAV BUCÁK)
BASKETBALOVÁ EXTRALIGA, 2. kolo:

BC Prievidza - Iskra Svit 72:76 (38:38)

BODY: Ridzoň 22, Majoroš 13, Hallett 12, Biňovský, Lopatka, Boor po 6, Jones 3, Pavlenda, Jurík po 2 - McCoy 34, Grbešič 10, Sismilich 8. TH: 18/15 - 11/10, fauly: 18 - 20, trojky: 3 - 4. Štvrtiny: 23:19, 15:19, 15:17, 19:21. Rozhodovali: Ženiš, Hančík a Matejčík, 1200 divákov.

Žilina - MBK Handlová 84:71 (43:32)

BODY: Carter 37, Hoferica 15, Kosa 9 - Madaj 24, Barišič, Gavlák po 10, Delič 9, Štefánik 7, Nuber 6, Avalič 3, Golian 2. TH: 40/35 - 28/22, fauly: 25 - 30, trojky: 6 - 3. Štvrtiny: 30:15, 13:17, 11:19, 30:20. Rozhodovali: T. Lukáč, Kovalčík a Kúkelčík, 450 divákov.

ĎALŠIE VÝSLEDKY: Spišská Nová Ves - Levice 67:62, Inter Bratislava - Komárno 89:88, Nitra - B. Bystrica 81:72.

bb

V Prievidzi úradoval McCoy

PRIEVIDZA. Prvý polčas zápasu v Prievidzi bol veľmi vyrovnaný, ani jeden tím si nedokázal vytvoriť výraznejší náskok. V domácom drese sa strelecky darilo Ridzoňovi (do polčasu dal 13 bodov) a Majorošovi (11 b), na opačnej strane sa peknými individuálnymi akciami presadzoval McCoy. V prvých dvoch štvrtinách zaznamenal 16 bodov. Americký rozohrávač Svitu dal aj prvé dva koše hostí v druhom polčase a po jeho trojke v závere tretej časti Svit vyhrával 55:49.

Fotogalériu zo zápasu Prievidza - Svit nájdete tu.

Hornonitrania zabrali a v úvode poslednej desaťminútky Ridzoň vyrovnal na 55:55. Svit však okamžite odpovedal deväťbodovou šnúrou a keď McCoy v 35. min upravil na 11-bodový rozdiel (57:68), vyzeralo to s domácimi zle-nedobre. Hráči BC sa však nevzdali, piatimi bodmi v rade zavelil do útoku Hallett a 41 sekúnd pred koncom Biňovský znížil na 72:74. Ridzoň mohol 18 sekúnd pred koncom vyrovnať, no jeho dvojtakt košom neskončil a na opačnej strane spečatil výhru Svitu jeho najlepší hráč McCoy.

POVEDALI PO ZÁPASE

Viliam Ridzoň, hráč BC Prievidza: „Očakával som, že to bude náročný vyrovnaný duel, Svit má široký a kvalitný káder. Bojovali sme až do konca. Škoda, že nám súper v úvode poslednej časti odskočil na desaťbodový rozdiel, potom nás stálo veľa síl zmazať bodové manko. V poslednej minúte som na ruke vyrovnanie, no žiaľ, dal som do toho trochu viac sily. Nabudúce musíme hrať lepšie. V zápase so Svitom sa nám nepodarilo pokryť súperovho Američana. V závere nám chýbal aj Jones, ktorý stretnutie nedohral pre svalové zranenie."

Milan Černický, tréner Svitu: „Chceli sme odčiniť domáce zaváhanie a slabý výkon z prvého kola. Pre diváka to bol zaujímavý vyrovnaný súboj, v ktorom dominovali obrany. Nám pomohlo, že McCoy hral s chuťou a strelil 34 bodov. V posledných minútach sme mohli zápas kontrolovať, no spravili sme niekoľko chýb a domáci sa dotiahli na rozdiel koša. V závere sme však víťazstvo udržali."

bb

Žilina zaskočila favorita zápasu

HANDLOVÁ. Hostia nepotvrdili rolu favorita, ani raz v zápase sa im nepodarilo ísť do vedenia. Lepšie začali domáci, ktorí nastúpili bez troch zranených basketbalistov. Hráči spod Dubňa presne strieľali a v 13. min už mali na konte 17-bodový náskok - 36:19. Handlovčania potom skvalitnili obranu. Deväťbodovou šnúrou sa vrátili do zápasu a po ďalšej deväťbodovej šnúre v 29. min vyrovnali na 47:47. V poslednej štvrtine sa však Žilinčania v útoku opäť výraznejšie presadzovali a päť minút pred koncom ušli baníkom na rozdiel desiatich bodov. Vybudovaný náskok si už udržali až do záverečných sekúnd. Handlovčanom v tomto súboji robil v obrane veľké problémy najmä Carter, autor 37 bodov.