Zvieratá, ktoré sú aktívne najmä v noci, sa podľa ekológa začínajú viac pohybovať aj po cestách a zapríčiňujú častejšie dopravné nehody.
PRIEVIDZA. Zatiaľ čo v lete a na jar sú divé zvieratá aktívne šesť až sedem hodín, na jeseň a v zime sa tento čas zdvojnásobuje. Môže za to skoršie stmievanie. Jarných a letných mesiacoch je lesná zver aktívna mimo ranných a večerných dopravných špičiek, cez chladnejšie dni ich aktivita pretrváva aj počas nich," vysvetlil pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Upozornil, že túto skutočnosť by mali mať na pamäti hlavne vodiči pri prechádzaní cestami, ktoré vedú cez lesy, polia alebo lúky. Najrizikovejšou časťou dňa je súmrak, kedy sa zver sťahuje medzi stanovišťami odpočinku a pastvy.
Člen slovenskej zoologickej spoločnosti Vladimír Slobodník hovorí, že nehodám so zverou by mohli predchádzať aj úradníci, ktorí schvaľujú výstavbu ciest. Podľa neho by mali zapojiť do prípravy projektov aj zoológov a zohľadniť ich údaje o migračných koridoroch zvierat.
„Pomohlo by aj zabezpečenie ochranných oplotení, podchodov a nadchodov pre zvieratá. Tým by sa zásadne znížilo ohrozenie života vodičov," povedal.
Ako vysvetlil, na cesty sa najčastejšie dostáva poľovná zver a jej najhojnejšie druhy, ako napríklad diviaky, srny či jelene. Za rizikový označil hlavne úsek medzi Novákmi a Dolnými Vestenicami, ktorý križuje migračný koridor poľovnej zveri.