PRIEVIDZA. Na Bojnickej ceste v Prievidzi stojí stĺp s pietou, teda sochou Panny Márie, ktorá má v náručí mŕtve telo Krista. Podľa roku vytesanom na stĺpe by sa zdalo, že bol postavený presne pred sto rokmi. Skutočnosť je ale iná.
Stála pri potoku
Rok 1910 je podľa Erika Kližana, ktorý sa venuje dejinám hornej Nitry, len rokom jeho obnovy. „Pod letopočtom sú totiž ďalšie znaky, ktoré je sčasti vidieť pri západe slnka. Stĺp so sochou bol zrejme postavený už v 19. storočí."
Prečo bola postavená práve na tomto mieste, nie je podľa Kližana jasné. Kedysi toto územie patrilo do bojnického chotára, ešte v roku 1912 sa v kronikách spomína, že železničná stanica, ktorá mala názov Prievidza - Bojnice kúpele, stála mimo chotára Prievidze. Postupom času sa chotárna hranica miest posúvala až na dnešnú úroveň, ktorou je od roku 1960 koryto rieky Nitry.
„Zaujímavosťou je, že na mieste, kde dnes stĺp stojí, ešte v druhej polovici 19. storočia Necpalský potok križoval dnešnú Bojnickú cestu a vlieval sa do Handlovky. Vtedy tu ale nestál žiadny dom, Bojnická cesta bola budovaná až v 20. rokoch minulého storočia. Polia za týmto potokom ľudia nazývali Za potôčkom, z čoho je dnešný názov sídliska Zapotôčky," vysvetlil Kližan.
Dodnes ju uctievajú
V neskoršom období bol potok zregulovaný a odvedený do rieky Nitry pri bojnickej časti Kúty.
Zrejme na jeho brehu či pri moste nechal niekto postaviť stĺp so sochou. „Možno za záchranu života alebo za inú pomoc. Tak sa to v minulosti robilo. Ale všetko môže byť aj úplne inak, spoľahlivé vysvetlenie nepoznáme," poznamenal Kližan.
Pochopiteľnejšie by podľa neho bolo, keby na tomto mieste stála socha Jána Nepomuckého, pretože podobizne tohto svätca kedysi ľudia budovali pri mostoch a brodoch potokov.
„Predpokladám, že stĺp s Pannou Máriou a mŕtvym Kristom bol podľa použitého kameňa vytvorený domácim majstrom," dodal Kližan.
Napriek tomu, že okolo sochy je množstvo tajomstiev a nezodpovedaných otázok, ľudia pri nej dodnes zapaľujú sviečky, kladú k nej kvety a upravujú jej okolie.