Šesťčlenné družstvo z ťažobného úseku Bane Nováky Hornonitrianskych baní Prievidza zvíťazilo dnes na jubilejnom desiatom ročníku medzinárodnej súťaže dobrovoľných banských záchranárov, ktorá sa dnes uskutočnila v priestoroch Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi.
PRIEVIDZA. Súťaž sa konala po prvý raz ako Memoriál Pavla Čavojského, ktorý zahynul pri vlaňajšom banskom nešťastí, počas zásahu vo Východnej šachte Bane Handlová. V posledných rokoch pracoval ako profesionálny banský záchranár.
Na druhom mieste skončili záchranári z Bane Cigeľ a tretie si vybojovalo poľské družstvo z bane KWK Budryk. Dovedna súťažilo deväť družstiev, šesť zo závodných banských záchranných staníc na Slovensku, družstvo Hasičského a záchranného zboru v Bratislave a dva tímy poľských baníkov - záchranárov.
Ako v podzemí
Súťaž družstiev mala už tradične charakter ucelenej záchrannej akcie v podzemí. Záchranári museli čo najrýchlejšie v dýchacích prístrojoch prejsť takzvanou dymnicou, kde sú na troch poschodiach imitované podmienky bane. Prekonávali rôzne prekážky a presne museli zmerať prítomnosť životunebezpečného plynu, oxidu uhoľnatého, vznikajúceho pri banských požiaroch.
Zvyšné disciplíny už absolvovali, takisto v dýchacích prístrojoch, ale na nádvorí. Pomocou hydraulických nožníc strihali na presnosť armovacie železo, za pochodu vymieňali kyslíkovú náplň jednému z kolegov, po koľajniciach museli pritiahnuť jednoduchou reťazovou kladkou zabrzdený ťažký banský vozík na prepravu kvapalného dusík. Odpílili a pribíjali tiež dosky na spôsob jednoduchej drevenej hrádze, oživovali zraneného kolegu a museli ho preniesť na nosidlách cez rôzne prekážky. Na záver ešte montovali požiarne potrubie a preliezali úzkou plechovou vzdušnicou s priemerom 630 mm, ktorú napokon uzavreli pomocou veka a skrutiek.
Úspech neprekvapil
Riaditeľa prievidzskej banskej záchranky Stanislava Pavlíka úspech hornonitrianskych banských záchranárov neprekvapil. Sú totiž najčastejšie v skutočných zásahoch. Podľa neho táto súťaž, ktorú v roku 1991 obnovili, pomáha motivovať banských záchranárov ku skvalitneniu výcviku a zvyšuje nielen fyzickú, ale aj psychickú odolnosť. Prítomnosť zahraničných kolegov je aj o vzájomnej výmene skúseností, ale aj záchranárskej techniky, dodal Paulík.
Na celom Slovensku je 32 dobrovoľných banských záchranárov, ktorých HBZS pravidelne školí a preveruje ich pripravenosť. Sú organizovaní pri šiestich závodných banských záchranných staniciach. Všetci sa pravidelne striedajú aj v týždenných nepretržitých pohotovostných službách, pripravení okamžite vyraziť k miestu banského nešťastia. Neraz však pomáhajú aj mimo baní, najčastejšie tam, kde je nedýchateľné prostredie.