NOVÁKY. Príjemným a nečakaným prekvapením na nedávnych majstrovstvách sveta seniorov v rýchlostnej kanoistike v Poznani bol zisk striebornej medaily Petrom Gellem v disciplíne K1 mužov na 500 m. No Gelle nebol jediný, kto zo slovenskej výpravy potešil. K úspešným pretekárom možno zaradiť aj 22-ročného Nováčana Ľubomíra Beňa, hoci na cenný kov nedosiahol. Postupom do B-finále v disciplíne K1 mužov na olympijskej 200 m trati potvrdil svoj výkonnostný progres, ako aj potenciál na ďalšie napredovanie. Odchovanec nováckej rýchlostnej kanoistiky, ktorý už dve sezóny preteká za Duklu Trenčín, v B-finále nakoniec skončil deviaty a celkovo bol klasifikovaný na osemnástej priečke. O týždeň neskôr v Poznani potvrdil Ľubomír Beňo svoju solídnu formu aj na akademických majstrovstvách sveta. Skončil až štyrikrát piaty, spolu s Gellem v K2 na 200 i 500 m a taktiež ako člen K4 na oboch spomínaných dĺžkach tratí. V disciplíne K4 na 1000 m navyše obsadil s reprezentačnými kolegami siedme miesto. Ľubomírovi Beňovi sme po návrate z Poľska položili niekoľko otázok.
Ľubomír, počítali ste na začiatku sezóny s tým, že môžete štartovať v singli na majstrovstvách sveta seniorov?
- Tak to vôbec nie. Od začiatku sezóny som sa pripravoval hlavne na disciplínu K4 na 1000 m, v ktorej som štartoval na majstrovstvách Európy pretekárov do 23 rokov. Čo sa týka mojich predsezónnych cieľov, tými bolo pokúsiť sa získať v tejto disciplíne na ME medailu. Na seniorský svetový šampionát som ani nepomyslel a na štart v singli už duplom nie.
Kedy ste si definitívne zabezpečili účasť na svetovom šampionáte seniorov v Poznani?
- Miestenku som si vyjazdil na majstrovstvách Slovenska na krátkych tratiach, ktoré sa konali v Piešťanoch. Tam som potvrdil, že mám svoje kvality v šprinte a predvedeným výkonom som presvedčil trénerov, aby ma nominovali na vrcholné podujatie. Na dvestometrovej trati ma predbehol o 156-tisícin sekundy len Peter Gelle, momentálny vicemajster sveta na 500 m trati. Tento výsledok ma potešil, dodal mi sebavedomie.
Na majstrovstvách sveta ste si vybojovali osemnáste miesto. Vládne s týmto výsledkom spokojnosť?
- Áno vládne, do Poznane som odchádzal s ambíciou zájsť čo najlepší výsledok, v kútiku duše som sa chcel prebojovať do C-finále, ktoré by ma v početnej 54-člennej konkurencii na olympijskej trati veľmi potešilo. Nakoniec sa mi podarilo získať miestenku v B-finále, čo považujem za kvalitný výsledok.
Ako hodnotili tento výsledok tréneri?
- Tak ako aj ja. Členovia výpravy, vrátane trénerov, boli z môjho postupu do B-finále veľmi prekvapení. Nemali mi čo vyčítať, boli spokojní a pochválili ma. Povzbudilo ma to, stále patrím do kategórie pretekárov do 23 rokov a mám tak potenciál sa zlepšovať. Verím, že tento výsledok v blízkej budúcnosti prekonám.
V Poznani ste v B-finále skončili posledný. Dalo sa 18. miesto ešte o nejakú tú priečku vylepšiť?
- Určite sa dalo, škoda, že som nemal k dispozícii lepšiu dráhu. Štartoval som v krajnej jednotke a pred cieľom som zachytil vlny, ktoré robili pretekári z iných disciplín, ktorí sa presúvali na štart. Trochu ma to spomalilo, no s tým sa nič nedalo robiť. Napriek tomu ma potešil čas, ktorý som dosiahol. Len o priečku lepšie skončil Portugalčan Ribeiro, ktorý získal viacero medailí z vrcholných podujatí, a od neho ma delilo len 368-tisícin sekundy. Od minuloročného majstra Európy Kaspera Bleibacha to bola sekunda. Keď budem naďalej na sebe pracovať, verím, že strata na najlepších sa bude zmenšovať.
Ľubomír Beňo. FOTO: ARCHÍV Ľ. BEŇA
Pre vás to už bola druhá účasť na seniorských majstrovstvách sveta. Premiéru ste absolvovali vlani.
- Áno, v singli som štartoval už vlani v Kanade. V disciplíne K1 mužov na 500 m som sa prebojoval do C-finále. V ňom som skončil deviaty a celkovo 27. Získal som tam mnoho skúseností, ktoré mi teraz v Poznani pomohli.
V Poznani sa o týždeň neskôr konali aj akademické majstrovstvá sveta, kde ste skončili štyrikrát piaty a raz siedmy. Splnili ste týmito výsledkami ciele, s ktorými ste na šampionát cestovali?
- V kútiku duše som čakal medailu aspoň v jedenej z disciplín, avšak po seniorských majstrovstvách sveta v Poznani zostalo veľa dobrých pretekárov, o ktorých som ani netušil, že sú akademici. Nakoniec som tak spokojný aj s výsledkami, ktoré som dosiahol.
Až štyrikrát ste skončili na piatom mieste. V ktorej disciplíne ste mali najbližšie k medaile?
- Časovo najbližšie k bronzu sme boli v K4 na 200 m, avšak na medailu som si najviac veril v K2 na 200 m, kde som štartoval s Petrom Gellem. Žiaľ, i tu sme skončili tesne za medailovými priečkami.
V poslednej dobe výkonnostne napredujete a neustále sa zlepšujete. V čom to podľa vás je?
- Výraznejšie zlepšovanie pociťujem od minulého roka. Určite mi pomohol prechod do trenčianskeho klubu. V Novákoch som dostal dobré základy, kvalitnú prípravu, teraz mám k tomu akoby nadstavbu. Dukla Trenčín mi dáva vynikajúce podmienky pre rast výkonnosti, v klube mám kvalitných tímových kolegov, vrátane vicemajstra sveta, na ktorého sa snažím doťahovať.
Je aktuálna sezóna dosiaľ vašou najúspešnejšou?
- Áno, dá sa to povedať. Za desať rokov, čo sa venujem kanoistike, je tou najlepšou. Najviac si v nej cením piate miesto z majstrovstiev Európy pretekárov do 23 rokov v K4 1000 m, čo je olympijská trať, ako aj môj nedávny výsledok z majstrovstiev sveta seniorov. V aktuálnej sezóne sa mi solídne darilo aj na domácej scéne, takže skutočne s týmto rokom môžem vyjadriť spokojnosť.
Kvalitný výsledok z tohtoročných majstrovstiev sveta vás zaväzuje k tomu, aby ste sa naďalej zlepšovali. Aké sú vaše ciele do ďalších sezón? Čo by ste rád dosiahli?
- Mojím snom je olympiáda. Výkonnosť mi výrazne stúpa každým rokom a môžem otvorene povedať, že mojím najvyšším cieľom je v budúcej sezóne sa kvalifikovať na olympijské hry.
NARODENÝ: 30. 1. 1988 v Bojniciach
ŠPORTOVÝ VZOR: Peter Gelle
OBĽÚBENÝ FILM: Sedem životov
OBĽÚBENÁ KRAJINA: Slovensko
OBĽÚBENÝ NÁPOJ: limetka
OBĽÚBENÉ JEDLO: špagety
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: MS JUNIOROV: 4. v K4 na 500 m 6. v K4 na 1000 m, ME DO 23 ROKOV: 5 v K4 1000 m. MS SENIOROV: 18. v K1 na 200 m, 27. v K1 na 500 m. AKADEMICKÉ MS: 5. v K2 na 200 i 500 m, 5. v K4 na 200 a 500 m, 7. v K4 na 1000 m.