PRIEVIDZA. Samostatné Slovensko doteraz prežilo šesť referend. Siedme sa uskutoční v sobotu 18. septembra.
Miestnosti pre hlasovanie sa otvoria o siedmej hodine. Oprávnení občania v ňom rozhodnú o šiestich otázkach.
1. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom zrušila povinnosť fyzických a právnických osôb platiť úhradu za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom?
2. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom rozšírila možnosť prejednať konanie poslanca NR SR ako priestupok na všetky priestupky podľa zákona o priestupkoch?
3. Súhlasíte s tým, aby NR SR ústavným zákonom znížila počet poslancov NR SR na 100 s účinnosťou od nasledujúceho volebného obdobia?
4. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom ustanovila, že orgány verejnej moci môžu obstarávať osobné vozidlá s obstarávacou cenou maximálne 40-tisíc eur?
5. Súhlasíte s tým, aby NR SR ustanovila možnosť voliť poslancov NR SR a poslancov Európskeho parlamentu prostredníctvom internetu?
6. Súhlasíte s tým, aby NR SR zákonom vyňala osoby poverené výkonom verejnej moci z možnosti uplatniť právo na odpoveď podľa tlačového zákona?
Ako hlasovať?
V deň konania referenda dostane oprávnený občan v hlasovacej miestnosti hlasovací lístok. Musí prísť osobne, zastúpenie nie je prípustné.
Na hlasovacom lístku v príslušnom rámčeku značkou X označí, že odpovedá na otázku áno alebo nie. Potom ho preloží tak, aby nebol viditeľný spôsob jeho úpravy, a vloží ho do schránky na hlasovanie. Hlasovací lístok bude neplatný, ako ho občan roztrhne na dve alebo viac častí, alebo vyplní inak, než sme spomínali.
Na referende sa môžu zúčastniť dospelí ľudia, ktorí sú zapísaní v zozname oprávnených občanov na hlasovanie v referende. Túto možnosť majú aj tí Slováci, ktorí nemajú trvalý pobyt na území našej republiky, ak sa dostavia v deň referenda do miestnosti na hlasovanie. Okrsková komisia ich dopíše do zoznamu, účasť na hlasovaní zaznamená v jeho slovenskom cestovnom doklade.
Hlasovacie preukazy
Možnosť zúčastniť sa na referende majú aj tí obyvatelia miest a obcí, ktorí sa v čase jeho konania nebudú zdržiavať v mieste svojho trvalého bydliska. Stačí, keď si vybavia hlasovacie preukazy. Urobiť tak môžu do štvrtku 16. septembra.
„Kto stratí hlasovací preukaz, nielenže nemá právo na vydanie nového, ale keďže je vyčiarknutý zo zoznamu voličov nebude môcť hlasovať ani vo vlastnom okrsku," upozorňuje Štefan Lednický z Obvodného úradu v Prievidzi.
Referendum bude platné len vtedy, keď sa na ňom zúčastní minimálne päťdesiat percent oprávnených voličov.
Otázky, na ktoré občania zatiaľ odpovedali v referendách
1994 - Súhlasíte, aby sa prijal zákon o preukazovaní finančných prostriedkov, ktoré boli použité pri dražbách a privatizácii? (tzv. Ľuptákove referendum)
1997 - Voliči odpovedali na štyri otázky:
1. Ste za vstup SR do NATO?
2. Ste za rozmiestnenie jadrových zbraní na území SR?
3. Ste za rozmiestnenie vojenských základní na území SR?
4. Súhlasíte, aby prezidenta SR volili občania SR podľa priloženého návrhu ústavného zákona priamo?
1998 - Ste za to, aby NR SR prijala ústavný zákon, ktorým sa zakáže privatizácia týchto strategických podnikov: Západoslovenské, Stredoslovenské a Východoslovenské energetické závody, Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne, Transpetrol?
2000 - Ste za to, aby sa NR SR uzniesla na ústavnom zákone: Volebné obdobie NR SR zvolenej v roku 1998 sa skončí dňom volieb do NR SR, ktoré sa vykonajú 150 dní odo dňa vyhlásenia výsledku referenda?
2003 - Súhlasíte s tým, aby sa SR stala členským štátom Európskej únie? (Účasť bola 52,15 %, zatiaľ jediné platné referendum na Slovensku.)
2004 - Ste za to, aby poslanci NR SR prijali ústavný zákon o skrátení tretieho volebného obdobia NR SR tak, aby sa voľby do NR SR konali v roku 2004?
(vk)