BOJNICE. Kaplnku na delového bašte pôvodného opevnenia dala v barokovom slohu postaviť grófka Františka Kuenová-Pálfiová. Toľko sa o vzniku hradnej kaplnky dozvieme od lektora počas prehliadky bojnického zámku. Grófka Františka, pochádzajúca zo starej tirolskej katolíckej rodiny, sa po príchode na hornú Nitru so svojím manželom, palatínom Pavlom Pálfim pustila do rekatolizácie. V duchu hesla „koho kraj, toho náboženstvo".
Zasvätená Panne Márii
No keďže to nešlo po dobrom, v roku 1660 násilím pobrala evanjelikom všetky kostoly a dosadila do nich kňazov, jezuitov. Keď sa ich misia nepodarila, povolala grófka Františka piaristov a usídlila ich v Prievidzi. Oni koncom 17. storočia dokončili rekatolizáciu hornej Nitry.
Hradná kaplnka bola pôvodne zasvätená Panne Márii, o čom dodnes svedčí aj množstvo zachovaných fresiek s biblickými výjavmi z jej života na strope. Podľa novších výskumov autormi výzdoby kaplnky sú maliar Kristian Kner a architekt Filiberto Luchese.
Hotovú kaplnku v roku 1659 vysvätil nitriansky biskup Tomáš Pálfi, príbuzný grófky Františky, ktorý je pochovaný v krypte priamo pod kaplnkou. Jeho telesné pozostatky nechal do Bojníc doviezť posledný šľachtický majiteľ zámku gróf Ján František Pálfi. Práve ten sa postaral aj o neogotickú prestavbu kaplnky.
Zlodeji nepochodili
Barokový strop zachoval v nezmenenom stave, no zadnú, pôvodne oblúkovú stenu s malým okienkom gróf nahradil rovnou stenou s dominantným kružbovým oknom. Práve ním do miestnosti prúdi svetlo, láme sa na štylizovaných oblúkoch a dodáva kaplnke i jej interiéru majestátnosť.
Steny kaplnky nechal gróf Pálfi vymaľovať nanovo. Niektoré postavy svätcov v nadživotnej veľkosti zachoval, ako sv. Mikuláš, sv. Pavol a uhorskí králi, svätci, Štefan a Ladislav. Za oltárom pribudli výjavy zo života sv. Jána Kapistránskeho, ktorému je kaplnka dnes zasvätená a ktorého bojovú zástavu mal gróf Pálfi ako vzácnu relikviu vo svojich zbierkach možno i v Bojniciach.
Pod emporou sú namaľované dva výjavy zo života sv. Alžbety Durínskej, mimochodom rodáčky z Bratislavy. Do stredu kaplnky nechal gróf osadiť vzácny oltár od Narda di Cioneho z polovice 14. storočia, ktorý snáď iba pre tento účel kdesi kúpil.
Práve z tejto kaplnky v roku 1933 dvojica zlodejov vyrezala päticu väčších obrazov s úmyslom dobre ich speňažiť. Ich zámer sa našťastie nepodaril, no v kaplnke sú odvtedy už iba kópie tohto, takzvaného Bojnického oltára.
A aby tých svätcov v kaplnke nebolo málo, dodajme, že aj v pozostatkovej jamke oltára sa našli relikvie troch svätcov: sv. Teodora, sv. S... (jeho meno nepoznáme, na nájdenom lístočku sa zachovalo iba začiatočné písmeno) a sv. Valentína. Toho sv. Valentína, ktorý je patrónom zaľúbených. A na jeho sviatok sa práve na bojnickom zámku schádzajú zaľúbenci, aby sa, pred očami sv. Valentína, k svojej láske zaviazali sľubom vernosti.
SÚŤAŽ
Vyhrajte rodinnú vstupenku do Bojnického zámku. Získať ju môže ten, kto vystrihne súťažný kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručí do redakcie na Námestí slobody 28 v Prievidzi do piatka 10. septembra do 12. h.
Autor: Erik Kližan