PRIEVIDZA. Neskoré varovanie ľudí pred povodňovou vlnou je v Prievidzi stále aktuálnou témou. Naposledy o nej hovoril primátor okresného mesta pred poslancami, ale aj ľuďmi, ktorí prišli na rokovanie zastupiteľstva. Ján Bodnár zopakoval, že o nebezpečenstve nemohli informovať skôr, pretože o ňom od kompetentných úradov nevedeli.
Voda napáchala v Prievidzi veľké škody. Samospráva vyčíslila, že predbežne by na opravu svojho majetku a zabezpečovacie práce potrebovala viac ako 755-tisíc eur.
Dohoda s meteorológmi
Bodnár poslancom oznámil, že v súvislosti s povodňami ho vyšetruje ministerstvo vnútra, pretože dostalo podnet od obyvateľa Prievidze. Ten tvrdí, že mesto pri záplavách nekonalo ihneď a tak, ako malo.
„Prečo sme nevarovali skôr? Nemohli sme, nikto z kompetentných, teda obvodný krízový štáb, civilná ochrana či hydrometeorologický ústav nás na prívalovú vlnu neupozornili. Hoci som videl, že hladina vody stúpa, nemal som právo vyhlásiť 3. povodňový stupeň, krízovú situáciu a mimoriadny stav. Náš mestský krízový štáb zasadal o 14. h, obvodný až pol hodinu po nás, pritom logicky to malo byť opačne," zdôraznil primátor.
Po skúsenosti s povodňou tvrdí, že systém varovania na Slovensku nie je skoordinovaný. Mesto z vlastnej iniciatívy podpísalo zmluvu s Hydrometeorologickým ústavom v Bratislave o zasielaní informácií o možných hrozbách, ktoré prináša počasie. Varovné a upozorňujúce maily už dostáva primátor, ale aj mestská polícia, kde je stála 24-hodinová služba.
K nefunkčnému mestskému rozhlasu v zaplavených oblastiach Bodnár povedal, že zostal ticho, keď vypadol prúd. Prečo sa tak stalo, povedia až odborníci, ktorí sa problémom zaoberajú.
V Prievidzi stále nefunguje 14 hlásičov rozhlasu, postupne by ale mali byť opravené. V najbližšom čase budú preskúšané spolu so sirénami, ktoré tiež pred povodňou mlčali. Bodnár pripomenul, že patria pod civilnú ochranu. Priznal, že v Prievidzi neboli už dlho skúšané tak, ako to predpisuje zákon, teda každý druhý piatok na poludnie.
Konečne čistia koryto rieky
Primátor viackrát vyzdvihol prácu záchranárov počas povodní, ale aj ďalších zložiek, ktoré sa podieľali na záchranných prácach. Zopár ľudí zo zatopených oblastí, ktorí prišli na rokovanie zastupiteľstva, reagovali na niektoré jeho slová tichými odmietavými poznámkami. Väčšina z nich však nahlas neprehovorila a neskôr zo sály odišla.
Samospráva sa podľa Bodnára pri augustovej povodni poučila a „dnes sme na podobné živelné pohromy oveľa lepšie pripravení".
Spamätali sa aj pracovníci Povodia hornej Nitry. Napriek mnohým výzvam vedenia mesta pätnásť rokov neboli v Prievidzi čistiť koryto Handlovky. Robotníci z poverenej firmy začali pracovať až teraz, keď voda narobila obrovské škody.
Odstraňovať budú nielen dreviny z koryta a brehu rieky, ale neskôr aj nánosy, ktoré voda rokmi naplavila. Malo by ich byť podľa odhadov až za 600 nákladných vozidiel. Celkovo bude čistenie Handlovky v Prievidzi trvať asi mesiac.
Čerpali z fondov
Prievidzská samospráva vyčíslila škody a sumy, ktoré sú potrebné na záchranu a zabezpečenie mestského majetku. Potrebovala by v tomto období 755 517 eur. Na čistenie verejných priestranstiev je treba viac ako 228-tisíc eur, školy nahlásili celkové škody vo výške 188-tisíc eur, do ciest a mostov je treba investovať viac ako 342-tisíc eur.
Prievidza je však v zložitej finančnej situácii. Za prvý polrok jej v príjmovej časti rozpočtu chýba až milión eur.
„Ak nám štát v najbližšom období nenahradí výpadok podielových daní, ocitneme sa vo veľkých problémoch," povedala vedúca ekonomického odboru Mestského úradu v Prievidzi Katarína Bašková.
Poslanci schváli na obnovu zničených verejných priestranstiev 94-tisíc eur z rezervného fondu mesta a rovnakú sumu z fondu rozvoja mesta na rekonštrukciu zdevastovaných škôl.
Mesto môže podľa zákona o povodniach žiadať od štátu preplatenie výdavkov na záchranné a zabezpečovacie práce, ktoré muselo urobiť, keď bol vyhlásený druhý a tretí povodňový stupeň.
„Primátor Prievidze sa vyhovára," reagoval vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Prievidzi Daniel Daško na slová Jána Bodnára, že obvodný krízový štáb neinformoval mesto o povodňovej situácii na rieke Handlovke.
„Každá obec alebo mesto môže podľa vzniknutého krízového stavu samostatne vyhlásiť mimoriadnu situáciu, nemusí čakať na žiadny ´pokyn zhora´. V čase záplav tak urobili viaceré obce v okrese Prievidza. Navyše ani obvodný úrad nevedel, čo sa deje, netušili sme, že intenzívny dážď spôsobí povodne. Cez číslo integrovaného záchranného systému 112 nás nikto vopred nevaroval," zdôraznil Daško.
Sirény v Prievidzi podľa neho už niekoľko rokov nehúkali, pretože „mesto Prievidza vybudovalo bezdrôtový rozhlas, cez ktorý by v prípade potreby mala znieť aj siréna a ďalšie varovné signály. V kritickej chvíli však zlyhal, čo bol počas záplav v okresnom meste najväčší problém. Vedenie Prievidze by malo nájsť príčiny tohto technického zlyhania, čo najskôr ho odstrániť a nie hľadať výhovorky," dodal Daško.