BOJNICE. Je vždy poctou, ak sa konkrétna osoba, udalosť, mesto alebo pamiatka stane námetom na poštovú známku. Tie slovenské patria svojou kvalitou k najlepším na celom svete, o čom svedčia ocenenia, ktoré ich tvorcovia pravidelne prinášajú z rôznych medzinárodných súťaží.
Preto je naozaj minimálne udalosťou dostať sa na toto malé, no zaujímavé umelecké dielko. Región hornej Nitry sa podobne ako aj ostatné územia Slovenska viackrát a neustále snaží dostať do priazne tvorcov edičného plánu a vydavateľov známok. No bolo to už dávno, keď sa tento sen stal skutočnosťou.
Zobrazený trikrát
V histórii doteraz už trikrát sa nášmu kraju dostalo cti byť spodobený na poštovej cenine. Nemusíme dlho hádať, čo sa stalo jeho námetom - Bojnický zámok.
Prvá poštová známka z hornonitrianskym námetom bola vydaná ešte v roku 1941, pod hlavičkou Slovensko. Mala nominálnu hodnotu dve koruny slovenské. Na nej je v zelenom tóne zobrazený Bojnický zámok. Autorom tohto už historického námetu bol známy maliar Tatier Jaroslav Votruba. Technikou hĺbkotlače ju vytlačila Grafia, platnosť známky skončila s existenciou prvej Slovenskej republiky - 30. apríla 1945.
Na ďalšiu známku s námetom hornej Nitry si náš región i zberatelia museli počkať až viac ako polstoročie. Navrátenie vzácneho Bojnického oltára do zámku sa stalo podnetom na zaznamenanie tejto udalosti aj v zúbkovanej forme.
Známku zo série „Umenie" v nominálnej hodnote 10 korún slovenských vydali v roku 1997. Zobrazuje detail oltárneho obrazu sv. Lucie a sv. Petra od talianskeho majstra Narda di Cione z polovice 14. storočia. Autorom grafického návrhu bol akademický maliar Martin Činovský, rytcom nám dobre známy akademický maliar Rudolf Cigánik z Handlovej. Slávnostné uvedenie známky do života sa uskutočnilo na Bojnickom zámku 15. októbra 1997.
Slovensko-čínska edícia
Zatiaľ posledná hornonitrianska a opäť „bojnická" známka uzrela svetlo sveta 12. októbra 2002. Jej význam znásobuje fakt, že je súčasťou unikátnej slovensko-čínskej edície „Starobylé zámky - Terasy v Handan a Bojnický zámok". Autorom návrhu i rytcom oboch známok je opäť Rudolf Cigánik. Polovica aršíku so slovenským námetom má nominálnu hodnotu 12 korún, čínska polovica 6 korún. Obe poštové známky - oltár i zámok - boli v platnosti až do zavedenia eura ako slovenskej platnej meny. Na obálkach či listoch by ste ich však márne hľadali. Nielen túto, ale aj známky z rokov 1941 a 1997. Prečo? Boli a sú vzácnymi súčasťami zbierok filatelistov na celom svete. Dočká sa horná Nitra aj ďalšej zúbkovanej podoby?
Súťaž
Vyhrajte vstupenku do Bojnického zámku pre celú rodinu. Stačí vystrihnúť kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na Námestí slobody 28 v Prievidzi do piatka 3. septembra do 12. h.
Prvá známka znázorňujúca Bojnický zámok je z roku 1941. Reprofoto: ERIK KLIŽAN