O novácku chemičku nemá nový minister Miškov záujem. Zajtra by sa mal začať jej predaj. Kúpiť ju môžu aj zahraničné firmy.
Pôvodnú agentúrnu správu sme o 19:05 nahradili autorským textom SME
BRATISLAVA. Od zajtra sa môžu hlásiť kupci na Novácke chemické závody (NCHZ). Konkurzný správca Slovenská správcovská a reštrukturalizačná spoločnosť zajtra zverejní oznámenie o predaji v zahraničnej tlači – The Economist, Wirtschaftspresse a Hospodářské noviny. U nás bude zverejnená v Hospodárskych novinách a týždenníku Trend. Ukončenie predaja predpokladá na prelome rokov 2010 a 2011.
Závody by sa mali predávať ako jeden celok. Záujem o ne vraj je. „Počas konkurzného konania prejavili niektoré subjekty záujem. Nevieme však povedať, či sa do medzinárodného tendra naozaj zapoja,“ povedal správca chemičky Miroslav Duračinský. Investori sa do ponukového konania môžu prihlásiť do 2. septembra.
Minister chemičku nechce
- 22. 7. 2009 – Európska komisia udelila NCHZ aj jej bývalej materskej spoločnosti 1. garantovanej pokutu 19,6 milióna eur za kartelové dohody. Bola to najvyššia pokuta spomedzi firiem. Pokuta bola likvidačná. NCHZ sa proti nej odvolali. Spor nie je dodnes ukončený. Vyšetrovanie začala Európska komisia ešte v roku 2007.
- 17. 9. 2009 – Vedenie NCHZ podalo návrh na konkurz.
- Október - december 2009 - Konkurzným správcom sa stal Ján Súkenník.
- 2. 12. 2009 – Vláda prijala zákon o strategických podnikoch. NCHZ označila za strategický podnik. Zákon umožňuje štátu získať predkupné právo na majetok podnikov, ktoré sa ocitli v konkurze, ak o nich vláda vyhlási, že sú strategické.
- 28. 12. 2009 –Veritelia vymenovali za správcu Slovenskú správcovskú a reštrukturalizačnú.
- máj 2010 –Veritelia odsúhlasili predaj chemičky.
- 12. 8. 2010 – Správca spustí medzinárodný predaj podniku.
Chemička sa dostala do konkurzu po tom, ako dostala takmer 20–miliónovú pokutu od Európskej komisie za kartelovú dohodu. Okrem komisie si pohľadávku vo výške 22,5 milióna eur uplatňuje aj Fond národného majetku.
Na Novácke závody má pritom predkupné právo štát. Vyplýva to zo zákona o strategických podnikoch, ktorý pripravil ešte exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer). Chcel ich tak vraj ochrániť pred prepúšťaním a rozpredaním na časti. Zákon hovorí, že po tom, ako prebehne ponukové konanie a určí sa cena firmy, štát má právo odkúpiť ju.
Nový minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) však o podnik záujem nemá. „Ministerstvo neuvažuje o využití tohto zákona. Podnik je aj počas konkurzu vo výbornej kondícii a vstupom investora bude jeho pozícia ešte silnejšia,“ povedal Dárius Bošjak z tlačového oddelenia.
Zákon chce zrušiť
Zákon o strategických podnikoch má platiť len do konca roku. Aj napriek tomu Miškov uvažuje o jeho skoršom zrušení. „Považujeme zákon za deformačný. Zakladá neopodstatnene vysoký vplyv štátu v slobodnom trhovom prostredí. Ministerstvo urobí všetko, aby bol zrušený ešte pred skončením účinnosti,“ povedal Bošjak.
Proti zákonu sa v čase jeho schvaľovania vyjadrovali okrem opozičných politikov aj právnici a konkurzní správcovia.