Vlaňajšia tragédia vo Východnej šachte Bane Handlová výrazne poznačila normálny chod pri ťažbe uhlia. Niekoľko mesiacov trvalo, kým sa situácia v úseku Handlová i celej akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) znormalizovala, konštatoval generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec.
HANDLOVÁ. Podľa neho je omnoho náročnejší prístup k dodržiavaniu bezpečnostných predpisov. A to nielen z hľadiska zvýšenia kontroly, ale nastalo aj akési väčšie sebauvedomenie u baníkov. Všetko, čo sa doteraz v bani stalo a spôsobilo nejakú mimoriadnu udalosť, úraz, je súčasťou bezpečnostných predpisov a pravidiel správania sa v podzemí. To je jednoznačné potrebné dodržiavať, aby sa podobné prípady neopakovali.
Sú však aj mimoriadne a prekvapivé situácie, keď predpisy veľmi nepomôžu. Platí to aj v prípade výbuchu banských plynov, ktorý spôsobil smrť 20 baníkom a banským záchranárom. Prvé príznaky otvoreného ohňa vtedy vo Východnej šachte "nedávali signály, že by sa tato situácia mohla vymknúť spod kontroly. Ešte doteraz si nevieme vysvetliť všetky príčiny, ktoré predchádzali tejto mimoriadnej udalosti. Možno sa to na prvý pohľad zdá jednoduché, ale boli to veľmi komplikované situácie, ktoré sa stále analyzujú", uviedol Čičmanec.
To je aj dôvod, prečo vyšetrovanie celého prípadu ešte nie je ukončené. Pracuje na tom okrem kriminalistov, ktorí prípad vyšetrujú ako trestný čin všeobecného ohrozenia, aj komisia Obvodného banského úradu v Prievidzi i špeciálna komisia, ktorú zriadilo Ministerstvo hospodárstva SR hneď po tragédii. Experti pokračujú v analýze všetkých doterajších poznatkov, obhliadke miesta výbuchu, výpovedí svedkov i zranených baníkov a všetkej dostupnej dokumentácie. K dispozícii budú mať aj stanoviská odborníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, dodal Čičmanec.
O situácii v mieste požiaru a výbuchu generálny riaditeľ uviedol, že je uzatvorené betónovými hrádzami a bezpečne izolované od ostatnej časti podzemia. V tejto časti bane už aktívnu banskú činnosť HBP neplánuje. Miesto výbuchu neovplyvňuje ostatné časti bane, kde prebieha normálny pracovný režim. Kolektívy vykonávajú práce na ťažbe a razení banských chodieb, ako aj obslužné procesy.
Po obnovení prevádzky vo Východnej šachte nedošlo k žiadnym neočakávaným prevádzkovým, ani bansko-geologickým problémom. Bezpečnosť zamestnancov je zabezpečená viacerými opatreniami, okrem iného aj nepretržitým monitorovaním ovzdušia. Z pohľadu miesta výbuchu, vzhľadom na analýzy ovzdušia, fárajúcim nehrozí nebezpečenstvo.
Budúcnosť Východnej šachty je daná vyťažením uhoľných zásob. Je predpoklad, že ukončenie ťažobnej činnosti vo Východnej šachte bude v roku 2013. Ťažba v celom úseku Bane Handlová však bude pokračovať v ďalších ťažobných poliach. Stratégiou spoločnosti je čo najracionálnejšie využiť handlovské ložisko do jeho vyťaženia, čo predstavuje časový horizont po roku 2020, dodal Čičmanec.