HANDLOVÁ. Dnes uplynul rok od výbuchu a požiaru v bani v Handlovej, pri ktorých zahynulo dvadsať baníkov a banských záchranárov. Ich vdovy o bani už nerozprávajú, zanevreli na ňu. Na spomienke, ktorú po roku pripravuje mesto, sa však zúčastnia. Do Handlovej sa chystá aj premiérka Iveta Radičová.
„Je pekné, že mestským úradníkom záleží na tom, aby si ľudia spomenuli na našich chlapov, ktorí z tohto sveta odišli tragicky bez vlastného pričinenia,“ myslí si Danka Hincová. S ostatnými vdovami sa zhoduje, že to budú ťažké chvíle, no so spomienkou súhlasia.
Každý deň na cintoríne
Danka Hincová čaká pri hrobe svojho manžela a bezradne sa obzerá. „Majú mi priniesť náhrobný kameň, no meškajú. Musím ísť do práce,“ vysvetlila, no nakoniec sa rozhovorila.
„Môj manžel zomrel šesť dní pred svojimi päťdesiatymi narodeninami.“ Milan Hinca bol v čiastočnom invalidnom dôchodku, v bani pracoval 32 rokov.
Zhoršovalo sa mu zdravie, a tak ho preradili na iné pracovisko, kde sa venoval menej náročnej práci. „Spravili z neho asanátora, mysleli sme si, že si oddýchne a nebude musieť tak tvrdo drieť. A takto dopadol,“ stíchla vdova.
O rizikách v podzemí vraj Danka Hincová počula, hoci manžel o práci doma nerozprával. „Mal toho dosť tam dole, nechcel ťahať starosti ešte aj domov,“ vysvetlila. Vlani sa koncom augusta chystala do Ameriky za dcérou. Jej manžel ísť nechcel, mal strach z lietania. Napokon sa musela dcéra vrátiť predčasne domov na pohreb.
Na cintorín postupne prichádzali ďalšie vdovy. „Som tu takmer denne. Nedá sa neprísť,“ povedala Jana Kubáleková a zapálila sviečku na hrobe manžela Romana. Do reči ženám nebolo. Stáli nad hrobmi a plakali.
S baňami nedebatujú
„Od Vianoc je akosi ticho, z bane sa nám nikto neozval. No prosiť ich nebudem,“ povedala Jana Kubáleková. „Ani by som im nič neodkázala. Nech sa pozrú na moje deti.“
Emília Moravčíková s baňami od tragédie nekomunikovala vôbec. Nemá záujem. „Nikdy mi nič nesľúbili, ani od nich nič nechcem,“ povedala. Má aj starosti s prácou, zo zamestnania odišla a nemôže si nájsť nové, hoci má niekoľko rekvalifikačných kurzov.
Viac šťastia mala dcéra pani Hincovej, bane však na tom nemajú zásluhu. „Riaditeľ úradu práce jej po nečakanom návrate z Ameriky našiel prácu. Sme mu za to vďační.“
Vinníkov stále nepoznajú
Tragédiu vyšetrujú tri tímy. Jeden z Obvodného banského úradu v Prievidzi, druhý z ministerstva hospodárstva a tretí z trenčianskej kriminálky.
Informácie o priebehu vyšetrovania taja pred verejnosťou, ale aj pred pozostalými. „Dodnes nám nebolo umožnené nahliadnuť do spisov, aj keď sme o to žiadali. Vraj, aby nebolo zmarené vyšetrovanie,“ posťažovala sa Kubáleková. „Najhoršie je, že tí, ktorí nešťastie zavinili, stále sedia na svojich miestach nepotrestaní.“
Vyšetrovanie podľa viacerých vdov trvá pridlho. Mnohé neveria v spravodlivosť. Tvrdia, že ak vyšetrovatelia vinu nehodia na obete, zametú prípad pod koberec.
Bane po výbuchu posilnili požiarnu prevenciu. Ľudí vo vedení nevymenili.
PRIEVIDZA. Žiadne personálne zmeny, ktoré by súviseli s nešťastím spred roka, vo vedení Hornonitrianskych baní napriek kritike nenastali.
- 10. augusta 2009 začala v bani po výbuchu horieť stará štôlňa
- pri hasení zahynulo 20 ľudí – baníkov a záchranárov
- deväť baníkov výbuch prežilo
- baňa pozostalým vyplatila spolu 125tisíc eur, vláda 1,3 milióna eur, ďalšie peniaze mali dostať od poisťovní
- ťažbu v bani obnovili po ôsmich dňoch, hoci požiar ešte stále nebol uhasený
- na účte pre pozostalých bolo v tom čase 51tisíc eur
- vedenie bane desať dní po výbuchu rozhodlo, že v štôlni sa už nebude ťažiť.
Bane oznámili, že po tragédii posilnili opatrenia, ktoré majú predísť požiarom v podzemí. V oblasti technického vybavenia zlepšili odsávanie metánu a likvidácie požiarísk.
Miesta s možným nebezpečenstvom vzniku požiarov asanujú najmodernejšími izolačnými materiálmi. Personálne posilnili strediská, ktoré sa venujú protipožiarnej prevencii.
Oblasť vlaňajšieho výbuchu je uzatvorená betónovými hrádzami a izolovaná od ostatnej časti podzemia. „V tejto časti bane už aktívnu banskú činnosť neplánujeme,“ ubezpečila Siváková.
Miesto výbuchu podľa nej nijako neovplyvňuje ostatné časti bane, kde je normálny pracovný režim.
O Východnej šachte hovorili vlani baníci ako o nebezpečnej, báli sa do nej fárať.
Podnik tvrdí, že po obnovení prevádzky v nej nedošlo k žiadnym neočakávaným prevádzkovým ani bansko-geologickým problémom.
Bezpečnosť zamestnancov je podľa baní zabezpečená viacerými opatreniami, napríklad aj nepretržitým monitorovaním ovzdušia. Ukončenie fárania vo Východnej šachte sa predpokladá v roku 2013. Závisí to od toho, kedy zo šachty vyťažia všetko uhlie.