PRIEVIDZA. Handlová zadáva zákazky podľa toho, o aké investície ide, Prievidzu zaujíma hlavne cena a Bojnice stopercentne dôverujú firmám z hornonitrianskeho regiónu.
V mnohých slovenských mestách je trend dať prácu miestnym podnikateľom a prispievať tak k zamestnanosti v regióne. Cudzí prichádzajú na rad až vtedy, keď je potrebná technológia či mechanizmus, akými domáci nedisponujú.
„Uprednostňovaním domácich spoločností podporujeme stabilizáciu pracovných miest našich obyvateľov," vysvetlil napríklad primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.
Väčšina hornonitrianskych miest takýto postup nepriznáva, rozhodujú vraj striktne podľa zákona. Napriek tomu v Bojniciach drvivú väčšinu zákaziek obstarajú podnikatelia z hornej Nitry.
Veria domácim
„Pri zadávaní zákaziek postupujeme v zmysle platnej legislatívy či smerníc mesta. Spoločnosti vyberáme na základe osobných skúseností, referencií, kvality ich práce a ceny," vysvetlila vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a životného prostredia pi Mestskom úrade v Bojniciach Beata Tihanyiová.
Firmy mimo regiónu mesto podľa jej slov uprednostní jedine vtedy, ak ponúkne nižšiu cenu, no takých prípadov je minimum. Hornonitrianske firmy zabezpečujú sto percent mestských zákaziek.
Malé kšefty pre miestnych
Handlová rozhoduje podľa typu zákazky. „V prípade zákazky s nízkou hodnotou alebo podprahovej zákazky oslovujeme priamo tri subjekty. Pri výbere rozhoduje cena a referencie. Ak vedia práce zabezpečiť firmy z Handlovej, oslovujeme tie. Nevylučuje to však, že sa môžu zapojiť aj iné spoločnosti," vysvetlila postup hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
Nadlimitné zákazky, teda tovary a služby od 193-tisíc a stavebné práce od 4 845-tisíc eur mesto rieši prostredníctvom elektronického verejného obstarávania.
Koľko percent zákaziek mesto pridelí miestnym firmám Paulínyová presne vyčísliť nevie. Najmä o menšie investície sa starajú miestni podnikatelia. „V tomto prípade môžeme hovoriť aj o 90 percentách," povedala hovorkyňa. V prípade väčších akcií percento účasti domácich klesá.
Rozhoduje cena
Prievidza nemá vyhodnotené, koľko percent mestských zákaziek dostali domáce spoločnosti. Hovorkyňa Ivona Vojtášová tvrdí, že vždy postupujú podľa zákona o verejnom obstarávaní. Domáce firmy vraj neuprednostňujú. „Výber uchádzača závisí od jeho ponuky," povedala.
Pre mesto je podstatné, čo spoločnosť ponúkne a ako splní stanovené podmienky. „Zákon ako kritérium stanovuje cenu," uzavrela hovorkyňa.