PRIEVIDZA. Výlet do prírody spojený s opekaním slaniny alebo špekáčikov nemusí skončiť šťastne. Zakladanie ohňa na voľných priestranstvách so sebou prináša množstvo rizík. Hasiči upozorňujú, že nemožno podceniť ani jedno z nich.
Plamene pod dozorom
Oheň treba zakladať iba na vyhradených miestach a oddeliť ho treba od okolitého prostredia. Najvhodnejšie je obloženie kameňmi, obsypanie pieskom alebo vyhĺbením do zeme.
„V žiadnom prípade by oheň nemal horieť pod vetvami stromov, na jeho koreňoch alebo na suchom lístí," upozornil Ivan Radosa z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi.
Oheň netreba zakladať ani v čase dlhodobého sucha, alebo ak fúka silnejší vietor. Mali by sme ho mať stále pod dozorom, neodchádzať od neho.
Uhasenie by malo byť dôsledné, pričom okrem vody môžeme použiť aj zeminu.
Zložité hasenie v lese
Vypaľovanie trávy a suchých porastov je v regióne hornej Nitry typické pre jarné obdobie. Objavuje sa však aj v lete, keď sa niektorí snažia ohňom zlikvidovať strnisko po žatve.
Ak je porast suchý a fúka vietor, nemusí sa takéto vypaľovanie skončiť šťastne.
Aj plamene z vypaľovanej trávy a suchých porastov môžu spôsobiť lesný požiar.
„Nedbanlivosť ľudí, ktorí nedodržujú protipožiarne zásady, ale napríklad aj úder blesku sa podpisujú pod lesné požiare. Ak sa k tomu pridá vysoká teplota, dlhé suchá, nízka vlhkosť vzduchu a silný vietor, oheň sa šíri veľmi rýchlo," zdôraznil Radosa a pripomenul, že hasenie lesných požiarov je pre členitý terén mimoriadne zložité.
Vlani bojovali hasiči z hornej Nitry so siedmimi lesnými požiarmi, pri ktorých vznikla škoda takmer 3800 eur.
Pokiaľ niekto spôsobí požiar, prípadne podcení niektoré z rizík jeho vzniku, hrozí mu pokuta. Fyzické osoby môžu dostať peňažnú sankciu od 100 do 331 eur, právnické osoby a podnikatelia až do výšky 16 596 eur.