PRIEVIDZA. Policajti sa do boja proti drogám pustili naplno. Svedčia o tom aj štatistiky za posledné roky. Prevažne však riešia len užívateľov, veľké ryby sa chytať nedarí.
Psychiatrička upozorňuje, že ani občasné užívanie drog nemá na človeka dobré účinky. Marihuanu ako liek odmieta, jej fajčenie považuje za výstrelok a dôsledok slabej prevencie.
Hornonitrania fajčia vo veľkom
Od začiatku tohto roka do konca júna policajti v Trenčianskom kraji riešili 93 drogových trestných činov. V Prievidzskom okrese ich bolo zatiaľ 28. Napriek tomu, že pribúda neplnoletých užívateľov drog, policajtom sa podarilo odhaliť len časť z nich. V kraji tento rok odhalili sedem neplnoletých s drogou, na hornej Nitre troch.
O tom, že prípadov pribúda, svedčí údaj z trenčianskeho policajného riaditeľstva. Zatiaľ čo v kraji bolo v priebehu troch rokov drogových činov približne rovnako, u nás počet prípadov rok od roka rastie. V roku 2007 riešili policajti v okrese 38 trestných činov súvisiacich s drogami, v roku 2008 ich už bolo 46 a vlani 67.
Zástupca hovorkyne krajského policajného riaditeľstva Pavol Kudlička informoval, že vo väčšine prípadov polícia u obvinených nájde marihuanu. „Bol však už zaistený aj heroín, metamfetamín a iné drogy," vysvetlil.
Drogy neliečia
Prečo stúpa počet ľudí, ktorí fajčia marihuanu či berú iné drogy? Zástupkyňa primára psychiatrického oddelenia v bojnickej nemocnici Darina Hrabovská si myslí, že mladí ľudia dnes nevedia tráviť voľný čas.
„Snažia sa odkloniť od nudnej všednosti, zažiť niečo nové, zapadnúť do partie, kde sa drogy užívajú. Svoju úlohu zohráva aj tlak spoločnosti na jedinca a neustále stúpajúce nároky na výkon človeka," povedala lekárka.
Priznala, že väčšinu drogovo závislých pacientov na psychiatrickom oddelení tvoria mladí ľudia od 12 do 18 rokov. V regióne je obľúbená marihuana a pervitín. Užívanie drog je podľa nej stále častejším dôvodom, prečo ľudia skončia na psychiatrii.
Najmä mladí užívatelia drog sa bránia tým, že marihuana lieči. Hrabovská však za liek nepovažuje žiadnu drogu. „Majú veľmi negatívny vplyv na fyzické zdravie aj psychiku človeka," vysvetlila.
Marihuana podľa jej slov môže okrem rakoviny a zápalov dýchacích ciest spôsobovať neplodnosť, depresie a úzkosť. Dokonca ju považuje za spúšťač schizofrénie.
„Vo fáze intoxikácie drogou bývajú ľudia agresívni, sú teda náchylní páchať trestnú činnosť," vymenúva ďalšie negatíva. Pripúšťa, že psychosomatická závislosť na marihuane nie je bežná, no keď človek prispôsobuje droge svoj deň, program a povinnosti, má problém. Okrem toho od marihuany k tvrdším drogám je len na skok.
Nech už majú užívatelia drog na daný problém akýkoľvek názor, pravdou ostáva, že ich konzumácia a držanie sa nevyplácajú. Za prechovávanie drogy pre vlastnú potrebu hrozí podľa trestného zákona tri až päť rokov, za výrobu či obchodovanie s drogami štyri až desať rokov.
Pätnásť, dvadsaťpäť rokov až doživotie môže dostať ten, ktorý svojím konaním spojeným s drogovou trestnou činnosťou spôsobí viacerým ľuďom ťažkú ujmu alebo zapríčiní ich smrť, ak je členom organizovaného zoskupenia, alebo drogovú trestnú činnosť vykonáva vo veľkom rozsahu.