HANDLOVÁ. Nezamestnaným obyvateľom Handlovej a okolia účinne pomáhajú hľadať prácu tútori v rámci neziskovej organizácie Help. Projekt pod názvom Podpora vzdelávania a zamestnania je financovaný sumou viac ako 589-tisíc eur z Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. „Podiel zo štátneho rozpočtu Slovenska predstavuje 15 percent," informovala projektová manažérka Dana Kmeťová.
Tútor ako bútľavá vŕba
Cieľom projektu je podľa jej slov zníženie miery nezamestnanosti v Handlovej a celej Handlovskej doline, ktorá v súčasnosti dosahuje približne 14 percent. Deje sa to formou rekvalifikačných kurzov, školení a osobnou asistenciou pomáhať nezamestnaným umiestniť sa na trhu práce. Cieľovými skupinami však nie sú iba uchádzači o zamestnanie, ale zamestnávatelia aj ich zamestnanci, ktorí sa na udržanie zamestnania potrebujú rekvalifikovať, alebo sú priamo ohrození stratou práce, zdôraznila Kmeťová.
Mimoriadne účinnou, ale aj náročnou projektovou aktivitou je individuálny prístup tútora k nezamestnaným klientom. Na tomto úseku pracujú štyria tútori.
Sú to ľudia, ktorí majú skúsenosti s prácou s ľuďmi, dokážu sa vžiť do ich položenia a snažia sa im pomôcť, uviedla jedna z tútoriek Elena Biháryová.
Tútor ukazuje klientovi cestu riešenia jeho problémov, vedie ho a motivuje k pozitívnemu mysleniu, s cieľom zlepšiť jeho sebahodnotenie, pomáha mu získavať zdravé sebavedomie a sebapresadzovanie. Pomáha mu nielen hľadať vhodné zamestnanie, ale aj pri príprave životopisu a motivačných listov, pripravuje klienta na osobný pohovor u perspektívneho zamestnávateľa a aj ho sprostredkuje.
„Neraz je tútor aj akousi bútľavou vŕbou. Musí si vypočuť aj slová o osobných či rodinných problémoch. Aj vtedy je nutné snažiť sa zverenému klientovi ľudsky pomôcť, či poradiť," povedala Biharyová.
Sieťujú zamestnávateľov
Od 1. októbra 2009, teda od začiatku projektu, sa už podarilo nájsť zamestnanie pre 63 nezamestnaných ľudí, čo predstavuje takmer 35 percentnú úspešnosť.
Ďalšou aktivitou je sieťovanie zamestnávateľov, s cieľom nadviazať dlhodobú spoluprácu s podnikateľskými subjektmi v regióne nielen s neziskovou organizáciou, ale aj medzi sebou navzájom.
Help firmám môže podľa potreby poskytovať bezplatné služby, ako je vzdelávanie ich zamestnancov, poradenstvo v možnostiach využívať finančné prostriedky zo štátnych príspevkov aktívnej politiky na trhu práce, napríklad aj pri zamestnávaní znevýhodnených občanov. Súvisí s tým aj tretia projektová aktivita v oblasti celoživotného vzdelávania. Prostredníctvom tejto aktivity už Help uskutočnila 18 vzdelávacích kurzov a odovzdala 128 certifikátov.
Aktívne spolupracuje so 40 firmami a spoločnosťami, ktoré sa doteraz zapojili do uvedených aktivít z 95 oslovených, konštatovala Kmeťová. Projekt potrvá do apríla budúceho roku.