BOJNICE. Bojnický zámok skrýva stále veľa prekvapení. Dokazujú to aj zvláštne krby v Rentmeystrovskom krídle, ktoré objavili pri rekonštrukcii tejto časti.
Ide o jeden krb, ktorý tvoria tri vykurovacie telesá. Krby stoja v ceste na povalu. Prečo ich umiestnili práve sem a na čo slúžili, je zatiaľ záhadou.
Tri etapy
Tri krby vychádzajú ako keby jeden z druhého. Každý pochádza z iného obdobia, najstarší a pôvodný postavili okolo rokov 1700 až 1750. Nachádzajú sa v priestore pod povalou Rentmeystrovského krídla, v tesnej blízkosti sú viac ako dvesto rokov staré špalíkové schody z dubového masívu.
Na rekonštrukcii krbov pracuje akademický sochár Albín Okša. Zatiaľ je len na začiatku, no z ruín sa mu podarilo zistiť niekoľko zaujímavých informácií.
Dôkazom, že krby boli funkčné, sú stopy po sadziach.
„Najstarší krb z obdobia baroka bol postavený smerom k vchodovým dverám do tohto priestoru. V druhej etape ho zväčšili a otočili smerom k dubovým schodom. V tretej etape ho z časti zamurovali a vpredu vytvorili tretí, malý krb," vysvetlil sochár a doplnil, že o tretiu úpravu sa pravdepodobne postaral obchodník Baťa.
Pomôžu sondy
Všetky tri krby boli funkčné, čo dokazujú aj stopy sadzí. Alfonz Okša sa však čuduje, ako ich obyvatelia zámku používali. „Možno poddaní cez krby vykurovali susedné miestnosti pánov, kde je súčasná expozícia. Nepochopiteľné je však umiestnenie krbov. Hneď vedľa nich sú totiž drevené schody, ktoré mohli ľahko zhorieť," uvažuje.
Podstata a význam krbov tak zatiaľ ostáva zahalená tajomstvom. Rozlúštiť túto záhadu môžu pomôcť reštaurátorské sondy. Tie ukážu, ktoré múry sú najstaršie, v akom poradí ich postavili, aké boli použité materiály a ako jednotlivé krby vznikali.
Okša však predpokladá, že drevené schody na povalu do miestnosti pribudli až po vymurovaní krbu, inak by v jeho blízkosti nemali význam. Dokonca predstavovali riziko.
Ukrýva ešte veľa
V Bojnickom zámku je množstvo rôznych krbov, no žiadny iný trojitý. „S niečím podobným som sa ešte nestretol," povedal reštaurátor Okša. Vysvetlil, že krby nie sú nijako extra zdobené, aj keď nejaké umelecké zásahy na nich vidno.
Po ukončení rekonštrukcie by mali byť krby aj schody sprístupnené verejnosti.
„Táto časť zámku sa nachádza na začiatku prehliadkovej trasy a stane sa súčasťou expozície," povedal Okša. Predpokladá, že by to mohlo byť už túto zimu. Predtým však musí dokončiť reštaurátorské práce a po nich by mal nasledovať architektonický prieskum.
Návštevníci zámku tak budú mať možnosť vidieť časť Rentmeystrovského krídla, ktorej sa nedotkla rekonštrukcia grófa Jána Františka Pálfiho. Ten v roku 1900 začal zámok upravovať do romantického štýlu.
V zámku je ešte veľa miest, ktoré nie sú návštevníkom prístupné. Niektoré pre nedostatok peňazí na rekonštrukciu, iné z bezpečnostného hľadiska. Podľa Okšu by za ukázanie stálo mnoho z nich. „Krásna je napríklad drevená terasa vedúca z Huňadyho sály či závesný strop v tej istej miestnosti. Celkovo by sa oplatilo vidieť všetky stropné priestory a drevené krovy. Zámok ešte skrýva veľa nepoznaného," uzavrel sochár.