PRIEVIDZA. Len niektoré mestá na hornej Nitre majú možnosť umiestniť ťažko chorých či ležiacich bezdomovcov. Iné ponúkajú služby útulkov, ktoré však ľudia bez strechy nad hlavou pre zákaz pitia alkoholu využívajú len zriedkavo. Radšej sa tlačia do nemocnice, kde ich zamestnanci opatria, nakŕmia a dajú im čisté oblečenie.
Jazmín - jedna z možností
Problémy s chorými bezdomovcami bežne riešia v Handlovej. „Za posledných päť rokov išlo asi o pätnásť prípadov ľudí bez domova, ktorí sa ocitli v situácii, kedy ich zdravie a život boli v akútnom ohrození," informovala Veronika Rýšová zo sociálneho oddelenia Mestského úradu v Handlovej a doplnila, že pokiaľ existovala nádej na zlepšenie ich stavu, boli umiestnení v humanitnom centre miestnej neziskovej organizácie Jazmín.
Pokiaľ to zdravotný stav nedovoľoval, zamestnanci mestského úradu sa snažili vybaviť prednostné prijatie do zariadenia sociálnych služieb, napríklad v Nitrianskom Pravne, kde vedeli zamestnanci poskytnúť 24-hodinovú starostlivosť.
Zariadenie bezdomovcov v mnohých prípadoch prijalo napriek tomu, že nemajú nárok na vyplácanie invalidného dôchodku. Tým mestu výrazne pomohlo.
Neevidujú chorých
Prievidza nemá zariadenie opatrovateľskej služby, problematiku chorých bezdomovcov rieši v spolupráci s bojnickou nemocnicou. „Máme v meste útulok, ktorý poskytuje ubytovanie a jedno teplé jedlo denne. Slúži aj ako stredisko osobnej hygieny," vysvetlila hovorkyňa Prievidze Ivona Vojtášová. Podľa jej slov sa na území mesta pohybuje asi 53 ľudí bez domova, nikto z nich však nie je odkázaný na nepretržitú opateru.
Ťažko chorého bezdomovca nezaregistrovali ani v Bojniciach. „Máme v meste okolo jedenásť bezprístrešných ľudí, ani jeden však nie je obyvateľom Bojníc. Zväčša k nám prichádzajú zo vzdialenejších kútov Slovenska," povedal primátor Bojníc František Tám.
Doteraz sa nestretol s prípadom, kedy by človek potreboval neustálu opateru, taký prípad by konzultoval s nemocnicou a kontaktoval obec, v ktorej má trvalý pobyt. Pokiaľ by išlo o obyvateľa Bojníc, mesto by náklady na starostlivosť uhradilo.
Pomoc odmietajú
V Handlovej žije asi 40 bezdomovcov, z nich 29 je v humanitnom centre. „Asi o šiestich vieme, že majú zhoršený zdravotný stav, no dlhodobo odmietajú pomoc," vysvetlila Rýšová.
Veľký záujem nie je ani o prievidzský útulok. Tam musia prísť klienti triezvi, čo je pre mnohých neprekonateľná prekážka. Mnohí sa radšej nechajú previezť do nemocnice. Nejde pri tom, len o ťažko chorých ľudí. Veľa z nich privezie rýchla zdravotná služba opitých z ulice a jej zamestnanci sa o nich musia postarať. Špinavý odev väčšinou spália a bezdomovcov oblečú do čistého. Tým sa aj preto z nemocnice nechce.
Ťažšie prípady končia na oddelení dlhodobo chorých. „Môžu tu však ostať len jedenásť dní, počas ktorých starostlivosť uhrádzajú zdravotné poisťovne. Potom musíme hľadať možnosti, kam pacientov umiestniť," vysvetlila vedúca oddelenia sociálnych služieb v bojnickej nemocnici Anna Florovičová.
Všeobecný problém
Problémom je fakt, že bezdomovci nemajú priznané dôchodky a ich pobyt v sociálnych zariadeniach musí niekto platiť. Nemocnica preto kontaktuje obce, odkiaľ pacienti pochádzajú a žiada ich v tomto smere o pomoc.
„Samosprávy sa snažia vyjsť nám v ústrety, no ani ony to nemajú s ľuďmi bez domova jednoduché, nevedia si rady. Je to všeobecný problém," vysvetlila Florovičová.