PRIEVIDZA. V nedeľu na prievidzskom letisku definitívne skončili majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní. Pocity veľkého šťastia prežívali najmä Poliak Sebastian Kawa, Nemec Arndt Hovestadt a Francúz Laurent Couture, ktorí sa v jednotlivých kategóriách stali majstrami sveta. No dôvod na spokojnosť a radosť mohli mať aj organizátori, ktorým sa podarilo usporiadať svetový šampionát na výbornej úrovni. Viac sa dozviete v rozhovore s Františkom Zlochom, prezidentom Aeroklubu Prievidza, ktorý bol hlavným organizátorom majstrovstiev sveta.
Pán Zlocha, ako hodnotíte úroveň skončených majstrovstiev sveta?
- Môj názor nie je smerodatný, skôr ten, ktorí vyslovili účastníci šampionátu. Tí sa vyjadrovali o našej práci a snahe pochvalne, a tak sme spokojní. Organizačný výbor, členovia prievidzského aeroklubu, štyri roky pracovali na príprave šampionátu a som rád, že táto robota nevyšla nazmar. Sme šťastní, že sa nám podarilo 31. FAI majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní doviesť na takú úroveň, ako sa to nepodarilo ešte nikomu na svete. Takto nás hodnotia tí najpovolanejší.
Vraj sa o úrovni svetového šampionátu veľmi pochvalne vyjadrovali aj Argentíčania, ktorí budú o dva roky organizovať ďalšie majstrovstvá sveta v bezmotorovom lietaní.
- Zástupcovia argentínskeho aeroklubu nám v dobrom vyčítali, že sme vysoko nasadili latku a sebakriticky priznali, že na nás nemajú, a ani ich príroda nie je taká krásna ako u nás. Povedali aj to, že u nich by takýto šampionát nedokázal zorganizovať jediný aeroklub, ako to bolo na Slovensku. V Argentíne najbližšie majstrovstvá sveta usporiada národný aeroklub. Spomeniem aj prechádzajúci šampionát v Taliansku, ktorý tiež organizoval národný aeroklub a podmienky mali organizátori neopísateľne lepšie. Súťaž sa konala na vojenskom letisku, kde postavili za pomoci štátu budovu na účely šampionátu a organizátori dostali 400 tisíc eur na prípravu. My si to ani nevieme predstaviť, žeby sme mali takýto obnos peňazí. To by sme mohli prebudovať letisko podľa našich predstáv.
Čo hovoríte na fakt, že v najlepšej desiatke jednotlivých kategórii nebol žiaden Slovák?
- Naši pretekári neboli favoritmi na čelné pozície. V popredí skončili pretekári z krajín, kde vláda podporuje bezmotorové lietanie a vyznávači tohto športu pracujú na sebe od mládežníckeho veku. Trebárs nemecká reprezentácia ťaží aj z toho, čo sa udialo po druhej svetovej vojne. Nemecko ako porazená krajina mala zákaz vyrábať motorové lietadlá. Preto sa Nemci vrhli na bezmotorové lietanie. Robili sa výcviky mladých pilotov, a robia sa aj teraz, od ôsmeho veku dieťaťa, ktoré sú hradené štátom. Mladí najskôr trénujú lety na trenažéroch. Na Slovensku je situácia taká, že nie sme schopní vo veľkom podporovať tento šport, chýba väčšia pomoc zo strany štátu.
Výborne zorganizovaný šampionát poznačila smrteľná nehoda ruského pilota Martynova. Ovplyvnila výrazne táto tragédia svetový šampionát?
- Určite sa to každého dotklo. Ako organizátori sme dali deň voľna, aby sa schladili hlavy pretekárov. Súťaž sme však nechceli zrušiť, sú to predsa len majstrovstvá sveta, nie nejaká regionálna súťaž. Pretekári tak idú počas súťažného letu naplno, na hranici svojich schopností a možností. Žiaľ, stala sa smrteľná nehoda, na nej však organizátori nenesú žiadnu vinu.