PRIEVIDZA. Karol Kolečanský nie je na invalidnom vozíku, chodí však veľmi ťažko, pomáha si paličkou. Napriek tomu, že má v centre okresného mesta viacero možností na odstavenie svojho auta, je pre neho cesta z parkoviska na úrady zložitá.
Prievidzský mestský úrad si myslí, že na invalidov nezabúda. Neplánuje vytvárať nové vyhradené miesta, naopak, niektoré možno pre slabé využívanie zruší.
Málo využívané
„Keď sa chcem dostať na mestský úrad, musím ísť s autom na parkovisko pri Priore. To je na úrad ďaleko, mohli by byť vyhradené miesta radšej pri pohostinstve Detvan. Rovnako nám zrušili miesta zo severnej strany obchodného domu Vtáčnik, sú len pri kláštore. Odtiaľ to je na poštu ďaleko," posťažoval sa ťažko zdravotne postihnutý Karol Kolečanský z Prievidze.
Zdôraznil, že nie je síce na vozíku, no chodí sa mu veľmi ťažko.
„Z vybavovania na úradoch mám traumu, každá, aj malá prekážka, je pre mňa to, čo pre zdravého Mont Everest," tvrdí Karol.
Prievidzská samospráva je presvedčená, že zdravotne ťažko postihnutým vychádza v ústrety. Vyhradené miesta na parkovanie majú vo všetkých častiach Prievidze, centrum nevynímajúc.
„Po tri miesta sú v blízkosti kláštora, pri lekárni pod Priemstavom, na Ulici T. Vansovej, ďalšie sú aj pri Priore a Titanicu," vymenovala vyhradené parkoviská hovorkyňa mesta Ivona Vojtášová.
Pracovníci úradu v týchto dňoch niekoľkokrát v dopravných špičkách navštívili tieto miesta a zisťovali, ako sú využívané. Ukázalo sa, že takmer vôbec.
„Pri súčasnom probléme s nedostatkom parkovacích miest, ako aj s obnovou pešej zóny pred piaristickým kostolom, budeme zrejme prehodnocovať počet vyhradených miest pre zdravotne ťažko postihnutých, ktorí môžu svoje autá parkovať aj na bežných miestach," zdôraznila Vojtášová.
Hrozia pokuty
Vyhradené parkovacie miesta pre invalidov si všímajú aj mestskí policajti. Pravidelne kontrolujú, či na nich parkujú iba autá, ktoré majú označenie pre ťažko postihnutých.
„Od prvého júna je tento priestupok považovaný za závažný. Vodič môže na mieste zaplatiť pokutu do výšky 60 eur, v správnom konaní až do 650 eur. Prísť dokonca môže aj o vodičský preukaz," povedal Vít Zajac z prievidzskej mestskej polície.
Upozornil, že vozidlo s označením ťažko zdravotne postihnutého človeka môže vojsť aj do pešej alebo obytnej zóny, ale len na nevyhnutne krátky čas, teda na vystúpenie či nastúpenie hendikepovaného človeka.
Kúpele invalidom pomáhajú
Karol Kolečanský si posťažoval na problémy s parkovaním aj v Bojniciach. Nepáči sa mu, že s vozidlom nemôže vojsť do areálu kúpeľov, ale ani bližšie k zámku či zoologickej záhrade.
Tunajšia samospráva chystá zmeny v parkovaní v centre mesta. Za kultúrnym centrom plánuje vybudovať nové parkovacie plochy, kde budú miesta aj pre zdravotne postihnutých.
„Dopravný režim smerom od Hurbanovho námestia k zámku stanovil majiteľ cesty, teda Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice. Podľa neho je vstup k zámku umožnený len vozidlám, ktoré majú na to povolenie," povedala vedúca oddelenia regionálneho rozvoja a životného prostredia Mestského úradu v Bojniciach Beata Tihanyová.
Kúpele Bojnice sa podľa slov svojho vedenia snažia vychádzať pacientom v ústrety, no za posledné roky sa u nich počet lôžok zvýšil z 500 až na 900.
„Z toho vyplýva aj zvýšený záujem o parkovanie v kúpeľoch. Parkovacích miest je v areáli nedostatok. Viac ich nemôžeme vytvoriť ani pri liečebných domoch. Ambulantných pacientov a návštevníkov s hendikepom, ktorí sa prídu kúpať, môžu do kúpeľov vyviezť príbuzní. Ak je samotní šofér postihnutý, môže počas procedúry parkovať aj pri liečebnom dome," vysvetlil predseda predstavenstva Kúpele Bojnice Slavomír Eliaš.
Kúpele sú podľa neho prostredím, v ktorom by sa mali ľudia cítiť príjemne.
„Chodníky a cesty sú pešou zónou, návštevníci a pacienti by sa preto nemali predierať pomedzi zaparkované autá. Veríme, že to všetci pochopia," dodal Eliaš.
Ľudia na invalidných vozíkoch, ale aj tí, ktorí majú problémy s chôdzou, sa neustále sťažujú, že majú ťažký prístup na Poštu 1 v centre Prievidze.
Slovenská pošta sľubuje nápravu. „V tomto čase pripravujeme vybudovanie bezbariérového prístupu na Poštu 1 v Prievidzi. V úvodnej fáze pôjde o bezbariérový vstup za hlavné dvere pošty. Tam bude k dispozícii zvonček. Personál pošty v prípade jeho použitia bude hendikepovaným ľuďom asistovať a prednostne ich vybaví. Výstavbu bezbariérového prístupu začneme už v najbližších mesiacoch," informoval PR manažér Slovenskej pošty Juraj Danielis.
V budúcnosti by podľa Slovenskej pošty mali byť aj ďalšie jej prevádzky prebudovávané na bezbariérové.