PRIEVIDZA. Pred viac ako štyrmi rokmi založilo mesto spoločnosť Prievidza Invest, ktorá zabezpečuje budovanie a prevádzku priemyselného parku a vyhľadáva investorov. V tomto smere sa jej však nedarí, žiadne zahraničné firmy s výstavbou výrobných hál doteraz nezačali.
Spoločnosť vlani hospodárila so stratou, preto mestskí poslanci vyzvali jej konateľa, aby sa snažil náklady znižovať.
Stráženie je nutné
Strata spoločnosti Prievidza Invest bola za minulý rok viac ako 292-tisíc eur.
Park je síce takmer prázdny, Prievidza Invest sa napriek tomu musí starať o všetky objekty a zariadenie, investuje aj do jeho prezentácií na veľtrhoch a výstavách, aby získala nových investorov.
Rovnako ako mesto, aj Prievidza Invest prijala vlani úsporné opatrenia a znížila niektoré náklady. V tomto trende bude pokračovať aj tento rok.
Konateľa spoločnosti Milana Chmuru k tomu vyzvali aj niektorí poslanci zastupiteľstva. Helena Dadíková (DS) upozornila, že peniaze by sa dali ušetriť pri strážení objektu, ak by spoločnosť rokovala o znížení ceny so strážnou službou. Na znížení nákladov v tejto oblasti vyzvala aj poslankyňa Katarína Macháčková (nezávislá). Doporučila, aby sa stráženie parku prehodnotilo a podieľala sa na ňom mestská polícia.
Primátor Ján Bodnár (ĽS-HZDS) podporil poslankyňu Dadíkovú, aby sa začali rokovania so strážnou službou o znížení ceny. Odmietol však návrhy Macháčkovej, aby sa menil spôsob stráženia.
„V priemyselnom parku je množstvo drahých materiálov a zariadení, ktoré lákajú zlodejov. Niekoľkých sme tam už prichytili. Je preto nutné, aby strážna služba ochraňovala park dvadsaťštyri hodín denne," zdôraznil Bodnár.
Kríza zastavila investorov
V priemyselnom parku dala vlani do užívania dve haly prievidzská spoločnosť Kovospol Group. V tomto období už stavia tretiu halu.
V areáli pracuje aj šesť menších firiem, ktoré sú zamerané napríklad na drevovýrobu, strojárstvo alebo vzduchotechniku. Spolu zamestnávajú asi päťdesiat ľudí.
Rakúska spoločnosť Rübig sa ako prvá z veľkých zahraničných firiem začala zaujímať o park. V jeho areáli chcela mať kaliareň, kováčovňu alebo laboratórium a zamestnať mala v prvej etape až 155 ľudí. Zo svojich zámerov však zatiaľ upustila a to predovšetkým pre horšie hospodárske výsledky a zníženie objednávok.
Rovnako finančná kríza zastavila v investovaní v Prievidzi aj ďalšiu rakúsku firmu CNC Precision, ktorá sa zameriava na presnú strojárenskú výrobu.