BOJNICE. Povinné a odporúčané očkovanie sa na Slovensku od 1. júla zmenilo. Zmeny súvisia so sledovaním hladín protilátok u zaočkovaných ľudí, teda či sú dostatočné na ochranu organizmu proti ochoreniam, ktorým sa dá predchádzať očkovaním.
Lekári sa už riadia novým očkovacím kalendárom, pričom o termínoch povinného očkovania musia svojich pacientov písomne informovať.
Objavil sa čierny kašeľ
Výrazná zmena nastala v povinnom očkovaní proti tuberkulóze.
„Preočkovanie proti tomuto ochoreniu sa už nebude robiť v jedenástom roku života dieťaťa. Naopak v trinástom roku musí byť každé dieťa preočkované už nielen proti záškrtu, tetanu a detskej obrne, ale už aj čiernemu kašľu," informovala epidemiologička Klára Minčíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi, so sídlom v Bojniciach.
Čierny kašeľ je jedným z ochorení, ktoré sa na Slovensku začalo v posledných rokoch viac objavovať.
O očkovaní, ktoré je odborníkmi odporúčané, rozhoduje lekár. Nariadiť môže očkovanie proti pneumokokovým invazívnym infekciám, dievčatá v trinástom roku života môžu byť podľa Minčíkovej „zaočkované proti infekciám, ktoré sú spôsobené onkogénnymi humánnymi papilomavírusmi".
Lekár môže rozhodnúť aj o očkovaní proti vírusovému zápalu pečene typu A. Týka sa detí do dvoch rokov, ktoré žijú v miestach s nízkym sociálno-hygienickým štandardom, bez prístupu k pitnej vode či bez odkanalizovania odpadových vôd.
Lekár pozýva na očkovanie
Vznikol už nový očkovací kalendár. Záväzný je pre všetkých lekárov primárneho kontaktu, teda detských a lekárov pre dospelých.
Termíny povinného očkovania musia svojim pacientom oznamovať písomne.
Zmeny v očkovaní podľa Minčíkovej nevznikli náhodne, „súvisia so sledovaním hladín protilátok u zaočkovaných ľudí. Zisťovalo sa, či postačujú na ochranu organizmu, alebo ich treba preočkovávať. Odborníci pri týchto zmenách zohľadňovali aj epidemiologickú situáciu v okolitých krajinách."