BOJNICE. Posledný šľachtický majiteľ gróf Ján František Pálfi vo svojom testamente v roku 1907 vyslovil želanie, aby zámok a zbierky v ňom boli sprístupnené verejnosti ako muzeálna expozícia. Tento svoj zámer aj naplnil.
Nechal zviazať hrubú knihu a prikázal, aby sa do nej zapisovali všetci návštevníci, ktorí do Bojníc prídu. Prvý zápis je zo 17. mája 1907 a prvým návštevníkom bol dôstojník uhorskej armády Ján Ökvös. Prvým Slovákom obchodník Viliam Nágel z Uhrovca a prvým Hornonitranom prievidzský notár Karol Réni.
Návštevnosť rástla
V prvom roku si zámok pozrelo 299 návštevníkov. Dobrý chýr sa však šíri veľmi rýchlo a tak už v roku 1909 prišlo do Bojníc 527 ľudí, roku 1921 ich bolo 1082, roku 1947 už 10 638, roku 1957 až 113 846 a v roku 1986 dokonca 305 307.
Bojnický zámok sa tak už dlhé desaťročia teší nevšednému záujmu turistov a patria mu popredné priečky v návštevnosti na Slovensku.
Zámok navštívila aj grófka Gabriela Andrášiová. Jej podpis nechýba v návštevnej knihe. Reprofoto: EK
Z návštevných kníh, ktoré sa zachovali v zámockom archíve, môžeme vyčítať všeličo zaujímavé. A to doslova, veď zápisy do kníh robili samotní návštevníci.
Prichádzali osobnosti
Tak spoznávame podpisy osôb, spojených so životom grófa Jána Pálfiho: jeho posledného správcu Emila Koderleho, architekta prestavby zámku Jozefa Huberta a majiteľa firmy Coli z Viedne, ktorá robila prevažnú časť vnútorného zariadenia zámku.
Zámok navštívila aj grófova sestra Gabriela Andrášová, ktorá tu vyrastala. Za obdobie viac ako sto rokov do Bojníc zavítali mnohí šľachtici, významné osobnosti politického, kultúrneho a spoločenského života. Spomenúť treba albánsku kráľovnú Geraldine Zoguovú - Aponiovú, členku francúzskej kráľovskej rodiny Bourbonovcov, príslušníkov šľachtických rodov Andráši, Pálfi, Révaj, Haupt - Stummer, Abafi, Kohári, Čáki, Bolze, Zaj, Majténi, Kostoláni.
Trinásty miliónty
Bol tu aj historik „ochranca Slovákov" Robert Wiliam Seton-Watson zo Škótska, svetoznámy výrobca stoličiek Július Thonet, biológ Josef Babor, historik Albert Pražák, akademickí maliari Max Schurmann a Janko Alexy, hudobný skladateľ Viliam Figuš Bystrý, biskup Marián Blaha, správca Matice slovenskej Štefan Krčméry, politik a spisovateľ Janko Jesenský, politik Vavro Šrobár a iní.
Zahraniční návštevníci prichádzali z Maďarska, Rakúska, Nemecka, Poľska, Juhoslávie, Talianska, Rumunska, Ruska, Ukrajiny, Švajčiarska, Holandska, Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, Írska, Švédska, Alžírska, USA a dnes sú to už návštevníci prakticky z celého sveta. Ich počty sa evidujú v historických štatistikách a aj vďaka ním vieme, že na budúci rok do zámku zavíta už jubilejný trinásť miliónty návštevník.
Súťaž
Vyhrajte rodinnú vstupenku na prehliadku Bojnického zámku a staňte sa jedným z mnohých jeho návštevníkov. Stačí vystrihnúť kupón z MY Hornonitrianskych novín a spolu s menom a adresou ho doručiť do redakcie na Námestí slobody 28 v Prievidzi najneskôr do pitka 9. júla do 12. h.