PRIEVIDZA. O premenách ošatenia vypovedajú zbierky uložené vo fondoch Hornonitrianskeho múzea. V depozitoch je uložených viac ako tritisíc odevných súčastní.
Niektoré, týkajúce sa tradičného odievania na hornej Nitre, predstavili počas inscenovanej múzejnej prezentácie Zbierky na móle.
Nerovnomerne
Časy dávno minulé priblížilo aj vystúpenie trombitášov z Folklórneho súboru Hájiček z Chrenovca-Brusna a spevácka skupina Marinka z Čavoja.
„Zastúpenie jednotlivých lokalít v zbierkach múzea nie je rovnaké, prevažuje okolie Nitrianskeho Pravna a Valaskej Belej, medzi tie chýbajúce patria odevy z handlovskej oblasti," povedala riaditeľka Hornonitrianskeho múzea Iveta Géczyová.
Spomenula tiež, že vďaka českému maliarovi Jozefovi Mánesovi ostali navždy zachytené odevy z Valaskej Belej. „V zbierkach nášho múzea sa nachádzajú aj originálne fotografie skupín obyvateľov z viacerých dedín hornej Nitry," dodala.
Na móle
Hovorené slovo, scénky približujúce život na vidieku pred niekoľkými storočiami striedala netradičná módna prehliadka. Modelky boli odeté v krojoch.
Diváci videli v čom chodili dievčatá oblečené na pole, ako sa odlišovali šaty slobodných a vydatých žien, čím sa chránili pred zlým počasím, čo na seba dávali na sviatočné chvíle.
Folkloristka Daniela Ťapuchová povedala, že oprať staré oplecko či šorec sa dá, ale ako vrátiť rozídeným skladoch ich pôvodný harmonikový tvar, alebo upliesť na krosnách pás látky, ktorý zdobí odev žien.
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi doposiaľ pripravilo štyri Zbierky na móle. „Ešte pripravíme piatu a prezentácia ľudových odevov bude kompletná," prezradila riaditeľka.