BOJNICE. Zvýšiť populáciu jasoňa a zachrániť ho tak pred úplným vyhynutím. To je cieľ zamestnancov bojnickej zoologickej záhrady.
Vladimír Šrank s kolegom už tri roky chovajú motýle od vajíčka. Tento rok by mali asi šesťdesiat vypustiť do voľnej prírody. Druh by chceli zachrániť do štyroch rokov.
Jediná lokalita
Jasoň žije na hornej Nitre už len v oblasti Temešskej skaly. Ostatné lokality, v ktorých sa vyskytoval, sú pre neho v súčasnosti nevhodné. Zapríčinil to rozmach náletových drevín a ústup živných rastlín jasoňa.
Dôvodom úbytku motýľa sú aj zberatelia, ktorí s ním obchodujú na burzách. Za vzácny poddruh sú ochotní zaplatiť stovky eur, o slovenského jasoňa je mimoriadny záujem v Nemecku.
Vzácny druh motýľa, ktorý je na ústupe v celej Európe sa Bojničania rozhodli zachrániť. Okrem nich sa o to na Slovensku pokúšajú len dve inštitúcie.
Húsenice sa onedlho zakuklia.
„Inšpirovali sme sa u kolegov v Pieninskom národnom parku, vytvorili sme si v záhrade podmienky na chov jasoňa a už sa o to pokúšame od roku 2007," vysvetlil Vladimír Šrank, ornitológ no veľký milovník motýľov.
Neustály kolobeh
Motýle chovajú od vajíčok, ktoré na zimu uskladnia v chladničke, aby čo najvernejšie napodobnili prírodné podmienky. Na jar sa z vajíčok vyliahnu húsenice.
„Žijú v nádobách vystlaných živnou rastlinou rozchodníkom a celý čas sa len kŕmia a zvliekajú," povedal Šrank. Práve v týchto dňoch očakáva, že sa húsenice zakuklia. Po niekoľkých týždňoch sa z kukiel vyliahnu motýle a okamžite sa začínajú páriť.
Samice nakladú vajíčka, úlohou pracovníkov zoo je ich opäť uchovať. Dospelé motýle sa dožívajú len troch týždňov, no v zoo z roka na rok pribúda vajíčok.
„Tento rok by sme už chceli do voľnej prírody pri Temešskej skale vypustiť asi šesťdesiat jedincov. Časom by sme motýle púšťali na Vyšehrade a Vtáčniku. Radi by sme vytvorili aj ďalšie lokality, kde by sa mohli v budúcnosti vyskytovať," povedal Šrank.
Množia a chránia
Okrem rozmnožovania motýľov sa v zoo venujú aj ochrane jedinej populácie, ktorá v prievidzskom regióne ostala. Odchytávajú motýle a označujú ich číslami nakreslenými na pravom krídle. Tým sa stanú živočíchy pre zberateľov nezaujímavé a sú tak chránené pred lovom.
Uloviť jasoňa nie je nič ťažké. „Je to pokojný motýľ a lieta pomaly. Ich odchyt ako aj chov súkromnou osobou je nezákonný, keďže ide o chránené zviera. Je symbolom ochrany prírody," doplnil Šrank.
Jasoň má meno podľa sfarbenia krídel. Foto: VLADIMÍR ŠRANK
Zoológovia voľne žijúce motýle označujú, čím sa stanú neatraktívnymi per zberateľov a ostávajú žiť. Foto: VLADIMÍR ŠRANK.