.
BOJNICE. Desať rokov nezaznamenali lekári v prievidzskom regióne čierny kašeľ. Vlani sa situácia zmenila a v okrese sa objavilo až šesť prípadov. Postihnuté boli dojčatá, študenti aj dospelí.
Prenosnému ohoreniu, ktoré sa prejavuje záchvatmi kašľa, sa dá podľa epidemiológov predchádzať očkovaním.
Deti nakazili dospelých
Nové laboratórne metódy vyšetrenia protilátok v krvi pacientov pomohli v minulom roku odhaliť čierny kašeľ. Aj preto vlani došlo na Slovensku k miernemu nárastu počtu tohto prenosného ochorenia.
V prievidzskom regióne sa pred vlaňajškom neobjavilo dlhých desať rokov.
„Čierny kašeľ sme minulý rok zistili na hornej Nitre u dvoch nezaočkovaných dojčiat, dvoch študentov a u dvoch dospelých, ktorí boli v kontakte s chorými deťmi," povedala epidemiologička Klára Minčíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prievidzi so sídlom v Bojniciach.
Na Slovenku bolo zaznamenaných vlani 288 prípadov tohto ochorenia, pričom najviac ich bolo v Košickom kraji.
Záchvaty sa opakujú
Čierny alebo divý kašeľ je akútne ochorenie dýchacieho systému s vleklým priebehom. Má dve štádiá.
V prvom, ktoré trvá asi desať dní, sú postihnuté sliznice horných dýchacích ciest, pacient má zvýšenú teplotu, nádchu a pokašliava.
Druhé štádium je charakteristické záchvatovým dráždivým kašľom, ktorý sa podľa Minčíkovej „objavuje hlavne v noci. Pacient pri záchvate kašľa sčervenie, slzia mu oči a často má vyplazený jazyk. Má opuchnuté viečka a prekrvené spojivky. Dlhý hlasný nádych pred záchvatom pripomína hlas kohúta. Kašeľ sa opakuje a končí vykašľaním hlienu alebo zvracaním."
Takéto záchvaty pacienta oslabujú, vyčerpávajú a môžu trvať aj dva až päť týždňov.
U neočkovaných novorodencov a dojčiat už pri prvom záchvate vznikajú poruchy dýchania, jeho úplné zastavenie a dieťa sa môže až udusiť.
Keďže je čierny kašeľ prenosné ochorenie a šíri sa vzdušnou cestou, jedinou účinnou prevenciou je podľa epidemiológov očkovanie.
„Dlhodobé sledovanie hladín protilátok po očkovaní u nás i vo svete ukazuje, že v budúcnosti bude potrebné deti vo vyššom veku života preočkovať. Ukazuje sa, že ak sa čierny kašeľ objaví u zaočkovaných adolescentov alebo dospelých, priebeh ochorenia je miernejší ako u ľudí nezaočkovaných," dodala Minčíková.
V minulom roku sa čierny kašeľ objavil na Slovensku u 288 pacientov. Najviac ich bolo v Košickom kraji, potom Bratislavskom a Nitrianskom, najmenej v Banskobystrickom kraji.
Najviac chorých na čierny kašeľ bolo medzi mládežou od 15 do 19 rokov, o niečo menej medzi deťmi od 10 do 14 rokov. Štvrtou najpostihnutejšou skupinou boli deti do jedného roka.
Výskyt čierneho kašľa má na Slovensku od roku 2000 stúpajúcu tendenciu, aj keď do roku 2007 bol takmer na jednej úrovni. Výraznejšie sa chorobnosť zvýšila v roku 2008 a vlani ešte narástla.