HANDLOVÁ. Kupola hvezdárne, ktorá je umiestnená na budove handlovského domu kultúry, sa po pätnástich rokoch dala do pohybu. Zásluhu na tom má astronóm Boris Martinák, ktorý sa prednedávnom do baníckeho mesta prisťahoval.
Oblohu nielen v noci ale aj cez deň môžu návštevníci pozorovať vďaka výkonnému ďalekohľadu, ktorý bol dlhé roky v rámci ľudových hvezdární najväčší v bývalom Československu.
Našli odborníka
Boris Martinák sa presťahoval pred mesiacom z Kanianky do Handlovej. Jeho prvé kroky viedli do domu kultúry, ktorého súčasťou je aj hvezdáreň. Pätnásť rokov však nefungovala, pretože nemala svojho správcu.
„Som astronóm, sledovaniu oblohy sa venujem už od trinástich rokov. Preto som sa rozhodol opätovne otvoriť handlovskú hvezdáreň pre ľudí. U vedenia domu kultúry som našiel pochopenie," vysvetlil Martinák
Dom kultúry už totiž dlhšie hľadal odborníka, ktorý by hvezdáreň prevádzkoval a venoval sa aj osvetovej práci s deťmi a mládežou.
Hvezdáreň je v handlovskom dome kultúry.
„Ukazuje sa, že Boris Martinák je človek, ktorého sme hľadali. Dá sa s ním pozorovať obloha, ale pripravuje aj rôzne prednášky," povedala riaditeľka handlovského domu kultúry Jarmila Žišková.
Uvedomuje si, že po rokoch by mali investovať do zveľadenia hvezdárne a jej technického vybavenia, zatiaľ však na to nemajú peniaze.
Problémy s lampami
Pod kupolou handlovskej hvezdárne je zrkadlový ďalekohľad Newton. Je výkonný a má štyrikrát väčšiu optickú účinnosť ako ďalekohľady v podobných hvezdárňach.
„Zaujímavosťou je, že keď v Handlovej v roku 1962 hvezdáreň vznikala, ďalekohľad v nej bol najväčší v rámci podobných ľudových hvezdární v celom Československu," upozornil Martinák.
Ocenil, že v Handlovej sú výborné podmienky na nočné pozorovanie oblohy, pretože podľa neho „mesto až tak veľmi 'nesvieti'. Najväčším nepriateľom astronómov je totiž verejné osvetlenie, pretože neraz svieti dohora a nie dolu, na chodníky a cesty. V Čechách už existuje zákon o svetelnom znečistení, podľa ktorého sa musí postupne zmeniť osvetlenie tak, aby svietilo len na zem. Napríklad v Žiari nad Hronom majú výbornú hvezdáreň, ale tunajšie osvetlenie sledovanie oblohy veľmi sťažuje."
V Handlovej sa dajú pozorovať všetky planéty a ďalšie objekty nebeskej oblohy, ale aj rôzne úkazy, napríklad kométy. Cez deň sa dá pomocou ďalekohľadu sledovať aj slnko.
Astronomický tábor
„Nemáme hvezdáreň otvorenú v pravidelnom čase, kto ju chce navštíviť, musí sa vopred nahlásiť. Okrem pozorovania môžu prísť návštevníci aj na rôzne prednášky. Najbližšia, 24. júna, bude venovaná životu vo vesmíre," prezradil Martinák.
Chystá aj astronomický tábor, počas ktorého budú záujemcovia o astronómiu pozorovať v Morovne meteority na oblohe. V prvej polovici augusta sú totiž v činnosti mnohé meteorické roje, ktoré sú známe aj ako slzy sv. Vavrinca.
Najväčším nepriateľom týchto pozorovaní je podľa Martináka mesiac, „ktorý osvecuje oblohu. Samozrejme, potrebné je aj pekné počasie bez mrakov. Verím, že nám pozorovanie nič nepokazí."