PRIEVIDZA. Slovenskí a maďarskí biskupi sa pri nedávnom stretnutí zhodli, že v oboch krajinách klesá počet kňazských povolaní.
O štúdium na bohosloveckých fakultách bol obrovský záujem hlavne na začiatku deväťdesiatych rokov. Z prievidzského a bojnického dekanátu neštuduje v súčasnosti za kňaza nikto.
Jeden novokňaz
„Kňazský seminár v Banskobystrickej diecéze, v ktorom môžu študovať aj budúci kňazi z hornej Nitry, patrí v západnej provincii k najbohatším na kňazské povolania," povedal prievidzský dekan Martin Dado.
Zdôraznil, že záujem o kňazstvo sa v súčasnosti nedá porovnať s rokmi po páde komunizmu. Záujem bol podľa neho veľký, „ale chýbala určitá stabilita tých, ktorí sa o kňazstvo uchádzali. Dnes je na prvý pohľad povolaní menej, ale sú určite stabilnejšie."
Momentálne neštuduje na bohosloveckej fakulte nikto z prievidzského ani bojnického dekanátu. V tomto roku však bude z Prievidze vysvätený za kňaza Viliam Vlčko.
Peniaze nerozhodujú
Jedna zo slovenských agentúr priniesla nedávno prieskum, podľa ktorého z vysokoškolsky vzdelaných ľudí zarábajú najmenej učitelia a farári.
Dado si napriek tomu nemyslí, že práve tieto ekonomické dôvody odrádzajú mladých mužov od kňazstva.
„Ak niekto hľadá v kňazskej službe len kariérne uplatnenie a niečo príjemné, tak je dobré, že finančná motivácia je veľmi slabá a skôr odrádza ako priťahuje. Pokiaľ niekto cíti svoje povolanie ako naplnenie svojej osoby, ako zrenie v láske pre Boha, tak finančná otázka nie je dôležitá," zdôraznil Dado.
Chudoba a jednoduchosť podľa neho nikdy neboli na škodu cirkvi ani kňazom.
„Je síce pravda, že ak nie sú peniaze, nie je možné urobiť veľa dobrých vecí. Ale oveľa väčšia tragédie je, ak chýba láska, úcta a pravda. To sú hodnoty, ktoré by mal mať každý kňaz určite v hojnejšej miere ako peňazí," dodal Dado.
* v ôsmich rímskokatolíckych a troch gréckokatolíckych diecézach a vo vojenskom ordinariáte žije 3,9 milióna katolíkov, čo je 74 percent z celkového počtu obyvateľov.
* ku koncu minulého roku pôsobilo na Slovensku 581 rehoľných a 2250 diecéznych kňazov.
* v piatich seminároch sa pripravuje na kňazstvo 344 bohoslovcov
* v roku 2009 bolo na Slovensku vysvätených 55 diecéznych a 21 rehoľných novokňazov
* za minulý rok zomrelo u nás 31 kňazov