HORNÁ NITRA. Vláda schválila nové nariadenie o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samosprávy. Mení sa ním spôsob výpočtu dotácií pre centrá voľného času, ktorý berie do úvahy iba deti od 5 do 14 rokov.
Centrá, ktoré pôsobia v štyroch mestách prievidzského regiónu, sú pobúrené. Tvrdia, že už teraz sú na okraji záujmu štátu pri rozdeľovaní peňazí na školské zariadenia, od roku 2011, keď nariadenie vstúpi do platnosti, sa situácia ešte zhorší.
Dostanú menej peňazí
Dotáciu na každé dieťa od 5 do 14 rokov budú podľa nariadenia dostávať všetky samosprávy, bez ohľadu na to, či je na jej území nejaké voľnočasové zariadenie.
„Zostane na vedení mesta alebo obce, či pridelenú čiastku na záujmové aktivity mládeže vôbec použijú a v akej výške," upozornila riaditeľka Centra voľného času Junior v Bojniciach Júlia Biskupičová.
Súčasná vláda podľa nej už siahla na financovanie centier v roku 2007, keď znížila koeficient, teda násobok odporúčaného normatívu a počtu detí z 5 na 3,7. Od januára to bude po novom len 1,1.
Spomínaný koeficient 3,7 nebol podľa riaditeľky handlovského centra Relax Márie Schwarczovej dostatočný, pretože „si z vlastného rozpočtu musíme pokryť výdavky nielen na mzdy zamestnancov, materiálne vybavenie, ale aj na prevádzku vlastnej budovy. Pre porovnanie, školské kluby mládeže majú koeficient 6, pritom sú súčasťou školy. Pri novom koeficiente 1,1 budeme musieť mať v centre zapísaných šesťnásobne viac detí ako v školskom klube, aby sme sa mu v rozpočte vyrovnali."
Vzdelávacie poukazy, ktoré sú príspevkom štátu pre voľnočasové zariadenia, nemajú podľa Schwarczovej centrá takmer žiadnu šancu získať. Poukazy totiž vydávajú základné školy, ktoré vo väčšine prípadov nedovolia, aby boli použité mimo jej pôdy.
Zabudli na staršiu mládež
Nové nariadenie vlády o rozdeľovaní výnosu dane nemyslí na mladých ľudí od 15 až do 30 rokov.
„Zákon o výchove a vzdelávaní však jednoznačne hovorí, že centrá voľného času zabezpečujú výchovno-vzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť detí, rodičov a iných osôb do 30 rokov," upozornila Viera Hagarová, riaditeľka nováckeho centra, ktoré navštevuje aj stredoškolská mládež.
Práve tá je podľa riaditeľky Centra voľného času Spektrum v Prievidzi Boženy Gatialovej „rizikovou skupinou. Pýtam sa: Kto s nimi bude pracovať? Kto na ne dostane peniaze? Alebo zostanú na ulici a iba budeme konštatovať, že narastá kriminalita, závislosť na drogách a mladí ľudia nevedia tráviť voľný čas? Zaujímali by ma odpovede od kompetentných, ktorí rozhodli o novom systéme financovania centier."
Nové nariadenie vlády je podľa Biskupičovej „v rozpore s Deklaráciou práv dieťaťa, Dohovorom o právach dieťaťa a tiež s Chartou Európskej únie."
Riaditeľky všetkých štyroch centier sa zhodli, že im novinka z vládnej dielne prinesie problémy. Nevylučujú obmedzenie svojej činnosti, rušenie divadelných, tanečných, hudobných, či iných súborov, v ktorých je mládež nad 15 rokov a v budúcnosti možno aj úplný zánik centier.
Nádej vkladajú do vedení miest, na pôde ktorých pôsobia. Prievidza, Handlová, Bojnice aj Nováky doteraz centrá podporovali a riaditeľky centier veria, že sa to ani do budúcnosti nezmení.
Samosprávy hornonitrianskych miest potvrdili, že centrá chcú zachovať a budú sa im snažiť pomáhať aj po tom, ako vstúpi do platnosti nové riadenie vlády o ich financovaní.
Výzva vláde
Zmeniť legislatívu a upraviť financovanie záujmového vzdelávania, ktoré by malo byť rovnocenné a spravodlivé voči všetkým deťom, vyzvali premiéra Roberta Fica a ministrov vlády účastníci koordinačného stretnutia Asociácie súkromných škôl a školských zariadení, Asociácie základných umeleckých škôl EMU Slovakia, Asociácie centier voľného času SR, základných umeleckých škôl a zástupcov cirkevných škôl a školských zariadení Konferencie biskupov Slovenska a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania.
Verejná výzva má podľa prezidentky Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska Saskie Repčíkovej upozorniť vládu na situáciu, ktorá nastane po 1. januári 2011, kedy by mala vstúpiť do platnosti novela nariadenia vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve.
„Dohodli sme sa na odštartovaní celoslovenskej kampane na podporu záujmového vzdelávania detí na Slovensku. Kampaň zahŕňa týždeň aktivít pre deti, ktoré ukážu miesto centier voľného času a školských stredísk záujmovej činnosti v systéme vzdelávania detí na Slovenskou," povedala Repčíková.
V prípade masívneho výpadku príjmov by rodičia podľa nej najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou začali odhlasovať deti z aktivít záujmového vzdelávania.
„Odhadujeme, že by sa to týkalo asi 85 percent zariadení. Očakávame zachovanie existujúceho a funkčného systému záujmového vzdelávania a mimoškolskej činnosti pre deti a zastabilizovanie jeho financovania, dodala prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Slovenska," dodala Repčíková.
tasr