NEDOŽERY-BREZANY. Odpad zo zelene neprodukujem, prečo by som mal platiť? Žijem sám, kuka nádobu nenaplním ani za mesiac, za odpad platiť nebudem. Moje deti sú v cudzine, ale platbu za odpad mi znížili len o polovicu, prečo mám toľko platiť?
Takéto pripomienky a otázky zazneli v Nedožeroch-Brezanoch na besede s členkou správnej rady Recyklačného fondu, podpredsedníčkou Združenia miest a obcí Slovenska a starostkou obce Brusno Vierou Krakovskou.
Nechcú platiť
Besedu zameranú na problematiku odpadového hospodárstva v obciach zorganizovali zástupcovia samosprávy.
„Keď hovoríme o odpadoch, najväčším problémom je platenie. Ale zákon je zákon a hovorí, že ten, kto je pôvodcom odpadu, musí zaň platiť. A to je každý, kto má trvalý či prechodný pobyt na území obce, prípadne vlastní nehnuteľnosť alebo ju užíva. Samospráva musí zákon dodržiavať a teda vyrúbiť platobným výmerom poplatok za komunálne a drobné stavebné odpady na základe všeobecne záväzného nariadenia (VZN)," odpovedala na otázky Viera Krakovská.
Podpredsedníčka ZMOS-u pripustila, že sú ľudia, ktorí chránia životné prostredie dôslednou separáciou, ale odpad produkuje každý človek. Má však právo požiadať o zníženie poplatku prípadne o jeho odpustenie. „Chcem však upozorniť, že v prípade svojvoľného nezaplatenia poplatku ho samospráva môže vymáhať formou exekúcie," vysvetlila Krakovská.
Odpad zvážajú sami
Podpredsedníčka hovorila aj o zbere odpadu v obci Brusno. Zvoz robia sami, zamestnanci sledujú a zapisujú, kto koľko odpadu produkuje a či separuje. „Keď obyvateľ obce požiada o zníženie poplatku, na základe vlastných poznatkov a podľa prijatého VZN zvážime, či mu vyhovieme," povedala.
Na hornej Nitre zvážajú komunálny odpad zväčša súkromné firmy. O vlastnej kontrole, s akou má skúsenosti starostka Brusna, je veľmi ťažké hovoriť.
Dôležitou problematikou je podľa Viery Krakovskej najmä výchova mladých k separácii. Základná škola v Nedožeroch-Brezanoch sa separovaniu venuje v teoretickej rovine v rámci školského vzdelávacieho programu i na triednických hodinách. V praxi separujú papier a plastové fľaše.
„Papier zbierame v každej triede a nádoby na plastové fľaše máme na všetkých chodbách," povedali deviataci.